Jak vybírat realitní kancelář

Ať už vás čeká prodej nebo koupě nemovitosti, není dobré se do tohoto procesu pouštět bez odborné pomoci. Realitní kancelář dokáže ušetřit váš čas i peníze a zároveň vyřešit vše potřebné. Jak si ji vybrat?

 

Spolehlivost a reference

Většinou nemusíte řešit tak důležitou věc během několika hodin. Dejte si čas se porozhlédnout, jaké realitní kanceláře můžete oslovit a nezapomeňte se podívat na reference a zkušenosti zákazníků. Solidní realitní kancelář s tím nebude mít žádný problém, ale nespoléhejte jen na jejich webové stránky. Poptejte se i u známých, se kterou realitkou mají nejlepší zkušenosti.

 

Znalost lokality

Přeci jen bude o tom, jaké jsou poměry v místě, kde chcete koupit nebo prodat dům, mít větší přehled někdo místní než z opačného konce republiky. Když se tak pohybujete například v Brně, bude nejspíš lepší volbou hledat realitní kancelář v Brně než v Plzni. Nejen kvůli znalosti samotné lokality, ale také s ohledem na lepší možnosti komunikace, prohlídek i třeba inzerce na místních portálech. Makléř z blízkého okolí vám také dokáže poradit s cenou, ať už kupujete nebo prodáváte.

 

Zájem a starost

Pokud někomu svěříte výběr svého domova, chcete, aby vás poslouchal a vnímal, o co máte zájem. Makléř, který vám bude nutit malý byt na sídlišti, když vy máte zájem o prodej domu na periferii města, asi tuto podmínku splňovat nebude. Stejně tak považujete za samozřejmé, že vám následně pomůže i se všemi právními náležitostmi a zkrátka si svou odměnu zaslouží. Zjistěte si předem, jaké služby daná realitní kancelář nabízí a co vše okolo koupě či prodeje zastřešuje, ať si zbytečně nepřiděláte starosti. Běžné je, že se o vás a vaši nemovitost postará makléř od začátku do konce, od inzerce a prohlídek až po uzavření kupní smlouvy a vyřešení financování.

Nemá smysl oslovovat při prodeji mnoho realitních kanceláří a čekat na nejlepší nabídku. I samotní zájemci pak uvidí vaši nemovitost na mnoha inzertních místech a třeba i pokaždé s jinou cenou, což nepůsobí velmi dobře. Věnujte čas výběru svého partnera při prodeji nemovitosti a pak máte jistotu, že vše proběhne hladce a s co nejmenšími problémy.