Češi chtějí bydlet ve svém, finanční základ pro získání hypotéky však 4 z 10 nemají

Přes 80 procent Čechů preferuje bydlení ve svém, jak vyplývá z aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot. Pro získání hypotéky, která je stále nejčastějším způsobem pořizování bydlení, je ale potřeba mít finanční základ. Ten má k dispozici jen 6 z 10 Čechů.

I navzdory rekordním cenám nemovitostí a přísnějším podmínkám pro získání úvěru na bydlení se stále staví. Polovina z těch, kteří v současnosti plánují pořízení vlastního bytu či domu, ho chce financovat hypotékou. Má to opodstatněný důvod. Hypotéka je totiž ve většině českých regionů finančně výhodnější než dlouhodobé nájemní bydlení, jak ukazuje nový projekt od Wüstenrotu Srovnávač bydlení.

„Ceny nemovitostí jsou na svých desetiletých maximech a i přes určité ochlazení realitního trhu se výrazně snižovat nebudou. Otázku, zda se zavázat k úvěru na nemovitost v řádech milionů korun, řeší stále více zájemců o bydlení. Z obav, že takový finanční závazek neunesou, hledají pak někteří z nich nájemní bydlení,“ říká Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot a pokračuje o novém projektu: „Podívali jsme se na situaci komplexně a porovnali měsíční náklady na nájemní bydlení s náklady na hypotéku v jednotlivých regionech. Ve většině z nich vychází hypotéka vítězně.“

Průzkum ukázal, že hypoteční úvěr jako produkt pro zajištění vlastního bydlení preferuje především mladší generace, častěji také lidé z velkých měst, nejvíce pak z Prahy (58%).

 

Bez základu to nejde

Lidé, kteří zvažují financování nemovitosti hypotékou, potřebují mít dostatečný základ. Starší generace pro něj většinou sáhne do vlastních úspor. Mladší skupina spoluobčanů do 35 let častěji využívá specializovaných finančních produktů jako je stavební spoření.

„Se zpřísněním podmínek pro hypotéky ze strany České národní banky je a bude klíčové mít dostatečný finanční základ. To znamená začít se spořením co nejdříve, a to v době, kdy ještě o budoucím bydlení ani nepřemýšlíte. Vytvořit čtvrtmilionový základ pro koupi bytu za 2,5 milionu přeci jen vyžaduje nějaký čas a spořicí úsilí. Konkrétně, pokud budete chtít tuto částku získat za 10 let, musíte odkládat zhruba 2 100 korun měsíčně. Vhodným finančním produktem se tak může stát stavební spoření, které lze založit už pro děti a kde zároveň získáte zajímavé zhodnocení plus státní podporu,“ doplňuje Holub.

Porovnejte i vy, jak si na tom stojí hypoteční úvěr oproti nájemnímu bydlení ve vašem kraji na Srovnávači bydlení – w.cz/bydleni.


*Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v dubnu 2019, na vzorku 1 050 Čechů ve věku 18–65 let.