Jak vybrat správné lyže? Tipy nejen pro začátečníky

Při výběru správného modelu lyží je potřeba položit si pár důležitých otázek, které vám pomohou určit správnou kategorii, úroveň i parametry vašich ideálních lyží.

 

Jak dobře umím lyžovat?

První a zároveň nejdůležitější otázka při výběru lyží. Podle úrovně lyžařské zdatnosti se odvíjí další důležité parametry sjezdových lyží. Rozlišujeme čtyři základní lyžařské úrovně.

Pro začátečníky, kteří potřebují na lyžích mít jistotu, se hodí lyže s kompozitovým jádrem, které jsou měkčí, snáze ovladatelné a nekladou žádný odpor. Pokročilým lyžařům doporučujeme lyže s dřevěným jádrem, které jsou tvrdší a zvládají i rychlejší jízdu, přesto však nekladou velký odpor.

Sportovním lyžařům se nejvíce hodí tvrdé sportovní lyže, obohacené o další materiál, díky kterému jsou velmi stabilní. Poslední úrovní je lyžař závodní, jehož lyže jsou velmi tvrdé a přesné, ale náročné na ovládání.

 

Kde a jak budu lyžovat?

Další aspekty, které vám pomohou zodpovědět otázku, jak vybrat lyže, jsou, na jakém terénu a za jakým účelem budete lyžovat.

Na upravené sjezdovce se vám budou hodit lyže typu slalomka, obřačka, allround či allmountain. Do volného terénu doporučujeme lyže freeride, které dokáží zdolat i neupravené svahy s hlubokým sněhem.

Pokud jste spíše rekreační lyžař, měli byste se při výběru lyží zaměřit na měkčí typ s kompozitovým jádrem, které nejsou náročné na techniku a fyzickou zdatnost. Vnímáte-li lyžování jako sport, ve kterém se chcete zdokonalovat, potřebujete tvrdší lyže, které vám to umožní.

 

Další parametry

Jakmile si ujasníte výše uvedené otázky a vyberete konkrétní kategorii lyží, budete se muset ještě rozhodnout pro správnou délku a radius lyží. Zde však hodně záleží na vaší technice lyžování a celkové fyzické zdatnosti, proto bude možná vhodné nechat si poradit od odborníka.

Posledním detailem je pak výběr designu lyží, který už záleží zcela na vašem vkusu.

 

Nezapomeňte k vašim novým lyžím zvolit také vhodné lyžařské boty a další oblečení a nezbytné vybavení.