Klimatizace: Pomocník nejen při letních vedrech

Představte si situaci, kdy venkovní teploty přesahují třicítky a slunce pálí do oken. Sedíte uprostřed místnosti s ledovým drinkem v ruce a ani studená sprcha už vám nepomáhá se zchladit. Přemýšleli jste nad tím, zda by se nevyplatilo pořídit si do svého bydlení klimatizaci? Pojďme se společně podívat, zda tato investice doopravdy stojí za to.

 

K čemu slouží klimatizace?

Každý člověk má svou vlastní teplotu, při které se cítí dobře. Někomu je příjemně při teplotě v místnosti 20 stupňů, jiný potřebuje přitopit na 22, nebo naopak ochladit na 18. Ideální teplota je tedy opravdu pro každého individuální. Klimatizace dokáže vyřešit problémy velkého vedra i nepříjemného chladu. Postará se o přísun chladného vzduchu v letních dnech. V zimě dokáže vzduch ohřívat, takže vám pomůže překonat přechodná období před začátkem topné sezóny.

 

Zohledněte i další výhody klimatizace

U moderních klimatizací prochází vzduch během jeho výměny mezi vnějším a vnitřním prostředím přes kvalitní filtry, které zajistí vyčištění vzduchu od prachu a jiných nečistot. V řadě případů si tyto filtry dokážou poradit i s nepříjemnými pyly, takže mohou výrazným způsobem zvýšit kvalitu bydlení alergikům.

 

Vyvracíme mýty

Mýtus 1: Z klimatizace budete nemocní. Tuto větu jste o klimatizaci slyšeli určitě již nespočetněkrát. Nachlazení z klimatizace nastává pouze v případě, že ji používáte nesprávným způsobem. Ideální teplota vzduchu je maximálně o 7 stupňů nižší než teplota venku.

Mýtus 2: Klimatizace je hlučná a nevzhledná. V dnešní době si můžete vybrat z různých druhů klimatizací. Moderní technologie již přinášejí naprosto tiché a designové klimatizace, které skvěle plní svou funkci, a jsou navíc jemným doplňkovým prvkem vašeho bydlení.

 

Kolik stojí chládek v létě

Pořízení klimatizace opravdu není levnou záležitostí. S její instalací se nejen zvýší komfort bydlení či užívání daného prostoru, ale zároveň vám pomůže snížit náklady na vytápění. Zejména v již zmiňovaných přechodných obdobích, kdy ohřev vzduchu s využitím klimatizace je výrazně efektivnější než spuštění klasického topného systému.

Uvažujete-li o stavbě nového domu, určitě se vyplatí zahrnout instalaci klimatizace rovnou do projektu domu. Pokud tak neučiníte, pozdější zabudování potřebných jednotek bude velmi problematické a pravděpodobně se nevyhnete dramatickým zásahům do konstrukce domu. Určitě se tedy vyplatí investovat do klimatizace hned v počátku, i za cenu, že budete muset využít například spotřebitelský úvěr.

Zda se pro klimatizaci rozhodnete, je jen a jen na vás. Ovšem s přibývajícími nadprůměrně teplými dny se zdá, že ji každým rokem čím dál častěji oceníte.