Jak vybrat stolní počítač?

Počítač je neodmyslitelnou součástí pracovního dne i volného času. Díky rychlému vývoji a protlačování notebooků došlo k poklesu cen. Stolní počítače stále představují oproti notebookům výhodu především v podobě vyššího výkonu. Výběr počítače většinou limitují finanční prostředky a ovlivňuje ho účel, ke kterému bude sloužit.

 

Počítače podle zaměření

  • kancelářské počítače (pro domácí účely)
  • multimediální počítače
  • herní počítače

 

Počítač pro domácnost nebo kancelář

Dostatečně výkonný stolní počítač pro běžnou práci se cenově pohybuje od 8 000 korun a výš. Uživatel potřebuje surfovat na internetu, číst si emaily, prohlížet obrázky, pouštět si videa a další základní věci.

 

Parametry

Vícejádrový procesor – dvě jádra zpravidla postačí a alespoň čtyřčlánkovou baterii s výdrží minimálně dvě hodiny.  Běžně se setkáte s procesory AMD a Intel. Vnitřní operační paměť (RAM). U základních sestav bývá 2GB, ale je snadno rozšiřitelná. Můžete ji proto později dokoupit.

 

Kapacitu disku (HDD) vždy preferujte větší. Nikdy nevíte kolik fotografií, videí, budete potřebovat uložit. Kapacita pevného disku – 300 až 500GB. O ostatní se postará externí harddisk. Rychlost pevného disku se pohybuje okolo 5400 otáček za minutu.

 

Multimediální sestava počítače

Tento typ počítače pokryje všechny vaše potřeby a i práci s náročnějšími aplikacemi. Zvládne jak práci s grafikou, tak i hry vašich dětí. U těchto výkonnějších sestav je vhodný operační systém Windows 7 Professional. Tento typ počítače se pohybuje kolem 10 až 12 000 korun.

 

Parametry

Standardně je technologie dvoujádrová s dvěma nebo čtyřmi vlákny. Čím více tím lépe. Narazit můžete i na tří nebo čtyřjádrové procesory. Paměť by měla být minimálně o velikosti 4GB, nejlépe však 8GB RAM. Kapacita disku je plně dostačující okolo 1TB + malé SSD. Co se týče grafiky a zvuku, výkonnější sestavy jsou obvykle vybaveny externí grafickou kartou. Tam se zaměřte nejen na velikost paměti, která se dnes pohybuje okolo 2GB, ale také na to zda se jedná o dedikovanou nebo integrovanou kartu.

 

Výkonný herní počítač

Počítače určené k hrám se cenově pohybují od 18 000 korun. Nevýhoda spočívá v tom, že sestavy velice rychle stárnou a to vzhledem k nejnovějším hrám a jejich požadavkům. Platí zde úměra čím dražší, tím lepší.

 

Parametry

Počítač by měl disponovat high-end variantou čtyř nebo šestijádrového procesoru. Operační paměť by měla být aspoň 8GB. Co se týče pevného disku, dobrou kombinací je SSD disk a klasický pevný disk. Grafická karta by měla být typu DDR5.

 

Repasované počítače

Pokud nutně sháníte počítač a nemáte dostatečný finanční obnos, jsou pro vás tím pravým repasované počítače. Jedná se o počítače známých výrobců, které pocházejí z evropských firem (banky, pojišťovny). Tyto firmy vyměňují techniku v dvouletých cyklech a vy si ji můžete koupit.

 

desktoplcd19_1