Jak vybrat ty správné boty na kolo?

Pokud často jezdíte na kole, obuv pro něj přímo určená vám jízdu nejen zpříjemní, ale i usnadní. Správné cyklistické boty nebo tretry jsou totiž uzpůsobeny tak, aby efektivněji přenášely vaši energii do pedálů.

 

Jak vybrat cyklistické tretry?

Abyste si vybrali ty správné boty na kolo je třeba vzít potaz, zda jezdíte na silničním, nebo horském kole. Existují pak ještě další druhy treter, pokud například kombinujete jízdu s turistikou apod.

Silniční tretry se například vyznačují tím, že mají hladkou podrážku a jsou také o něco tužší. Nejsou moc vhodné, pokud chcete jezdit, ale také se procházet po okolí.

Ty horské neboli MTB jsou na druhou stranu odolnější vůči nepříznivému počasí. Počítá se u nich s tím, že občas budete potřebovat nějaký úsek zdolat pěšky. Mívají také zpevněnou špičku, aby poskytly lepší ochranu před kameny.

Při výběru bot je třeba vzít v potaz, zda jejich podrážky odpovídají pedálům na vašem kole, a to kvůli kufrům (zámkům). Může to být hlavně problém u silničních treter. Existuje totiž více nášlapných systémů – dvouděrný SPD nebo také tříděrný SPD-SL, Time, LOOK. Nejprve tedy zkontrolujte své pedály a až podle toho vybírejte boty.

Je také velice důležité, abyste zvolili tu správnou velikost. Rozhodně by se vám například neměla vyzouvat pata. Obecně se radí, abyste si pořídili tretry o 0,5 až 1 velikost větší, než je vaše běžná obuv.

 

Proč si pořídit cyklistické boty?

Cyklistické boty zlepšují vaši stabilitu a zároveň lépe přenášejí vaši sílu do pedálů, takže se tolik při jízdě nenadřete.

Díky výstupkům na podrážce se také nemusíte bát, že vám z pedálu sklouzne noha.

Cyklistické boty se vám nemusí zdát tak zásadní výbava jako například přilby nebo chrániče na kolo, ale určitě vám jízdu usnadní a pomohou vám také lépe zdolat dlouhé tratě.