Jak si užít s dětmi jaro na zahradě

Lákají vás příjemné sluneční paprsky na zahradu a nevíte, jak na ní zabavit děti? Poradíme vám, jak jim připravit zábavu, zapojit je do zahradničení a podpořit je i v učení. Užijte si společné rodinné chvíle na větší, ale klidně i na menší zahradě u domu.

 

Proč vzít děti ven

Možná si říkáte, že většina dětí chce být jen doma u počítače nebo u televize, ale věřte tomu, že když jim připravíte zajímavou zábavu, určitě je dostanete i na zahradu. Nechte je hned po škole odložit školní aktovku do pokoje a dopřejte jim alespoň chvíli odpočinku od školy. Vaše děti se budou jen těžko soustředit na domácí úkoly, hned po škole a celodenním soustředění. Děti si venku odpočinou, užijí si pohyb a nadýchají se čerstvého vzduchu. S čistou hlavou se jim budou následné úkoly psát mnohem líp.

 

Co dělat na zahradě

Podle věku svých dětí vyberte vhodnou činnost na zahradu. Nejmenší, mateřskou školou povinné, zabaví na dlouhou dobu pískoviště a bábovičky. V teplém počasí bude nejoblíbenější hračkou cokoliv spojené s vodou. Starší děti zabavte na zahradě na houpačce, na průlezkách nebo třeba na skluzavce. Skvělým způsobem, jak vést děti k pohybu je trampolína nebo pohybové hry.

 

Zapojení do domácích i venkovních povinností

I když většina děti nerada uklízí, zapojte je do domácích a venkovních povinností pomocí hry. Připravte svým dětem odměny za shrabané listí, vytrhaný plevel nebo třeba utřené nádobí a uklizený pokoj. Udělejte jim soutěž a následně je obodujte nebo oceňte například drobnou sladkostí. Zapojte do hry i větší sourozence a naplánujte jim i složitější úkoly.

 

Učte děti o přírodě

Nemusíte své děti nutit na zahradě, aby se učili školní látku, i když psaní úkolů na terase může být příjemným novým zážitkem. Nechte děti, aby si na zahradu přinesly školní penál a k tomu sešit nebo notes. Učte se společně malovat to, co vidíte kolem. Namalujte si zvířata na zahradě nebo květiny. Vytvořte si také společně herbář a rostliny do něj posbírejte a popište.