Jak vyvážit kolo s mnoha brašnami a zavazadly?

Pokud se chystáte na dlouhou výpravu či zrovna potřebujete převézt více různých věcí, často může vaše kolo vypadat jako vánoční stromeček – prostě ověšené všemožnými cyklistickými brašnami různých velikostí. Výběr vhodných cyklistických brašen by vydal na samostatný článek – my se zde budeme věnovat tomu, jak cyklistické brašny na kolo správně umístit a co nejvíce vyvážit.

Správný balanc všemožných velkých brašen pod sedlo, brašen na přední či na zadní nosič apod. přitom ovlivní nejen vaši stabilitu a rovnováhu, ale může vám i výrazně ulehčit jízdu v tom smyslu, že ovlivní, jak snadno či nesnadno budete moc vaše kolo ovládat.

Základem je brašny dobře upevnit!

Velmi důležité je správné a bezpečné upevnění brašen. Skutečně poctivě zkontrolujte, zda jsou cyklistické brašny na kole pevně přidělány, a to tak, aby vám nejen nepadaly, ale ani se různě neposouvaly. Nečekaná změna těžiště způsobená posunem zavazadla může vést ke ztrátě kontroly nad kolem, což může mít velmi neblahé důsledky. Podobně tak by vám nemělo nikde nic plandat, abyste zamezili skřípnutí různých popruhů apod. třeba do drátů.

Vyvážení hmotnosti a velikosti brašen

Kolo by mělo být rozumně vyváženo jak do stran, tak vpředu a vzadu. Tradičně se doporučuje umístit 40% váhy vpředu a 60% váhy vzadu, ale někteří cyklisté preferují pravý opak. Pravdou je, že umístění větší váhy dopředu samozřejmě ubere na zátěži zadního kola a sníží pravděpodobnost defektu paprsků.

Pro většinu cyklistů to sice nebude nijak žhavým problémem, ale pokud např. měříte dva metry či jste jinak „těžcí“, určitě byste tuto možnost kumulace hmotností a následné přílišné zátěže pro zadní kolo měli vzít v úvahu. Na druhou stranu platí, že náklad resp. váha umístěná vzadu ovlivňuje řízení kola a jeho ovladatelnost méně, než náklad a váha umístěná vpředu.

brasna

Jednoduchá odpověď a jednoznačné doporučení zde vyřknout nelze. Nezbývá než experimentovat a zjistit, jaké zatížení bude nejlepší pro vás osobně, přičemž platí obecné pravidlo zmíněné již výše – výrazně kolo nepřevážit ani vpředu, ani vzadu, ani nalevo, ani napravo. Nevyvážené kolo se vám bude obtížně ovládat a můžete být nebezpeční pro provoz a tím i sami sobě. Nesprávné rozložení váhy také zbytečně zatěžuje rám kola.

Snažte se také nekupit brašny a zavazadla na sebe, tzn. příliš vysoko – opět zde hrozí horší ovladatelnost a stabilita kola. Naopak čím bude těžiště umístěno níže, tím lépe. V neposlední řadě pak zkontrolujte, aby vám některá část brašny zbytečně nepřečnívala.