Jaká je správná péče o pneumatiky?

Každý den nás vozí kam potřebujeme, každý den je používáme bez ohledu na počasí nebo aktuální teplotu. Moc péče jim nevěnujeme, přitom správná péče dokáže pneumatikám prodloužit životnost. Jak na to?

 

Důležité skladování

Když byste hledali zákonnou délku životnosti pneumatik, strávíte tím mnoho času a stejně nenajdete. Doba použitelnosti pneumatik není nijak stanovena zákonem ani nařízením, což má svůj důvod. V největší míře se totiž na životnosti podílí to, jaká je během skladování péče o pneumatiky a to, jak a kde se skladují. Špatně uskladněné pneumatiky v nevhodných podmínkách vyrobené letos mohou být v horším stavu, než dobře skladované gumy vyrobené v loňském roce. Správné skladování je na místě se stabilní teplotou, kde není vlhko, proudí tam vzduch a je ukryto před přímým sluncem.

 

Správný výběr

Každý řidič je jiný, a tak také jezdí jinak a po jiném terénu. Někdo dbá na plynulou jízdu, jiný upřednostňuje styl brzda – plyn, každý má jiný styl. Výběr pneumatik bychom tak měli probrat s odborníkem a nechat si poradit, který značka a typ je vhodná právě pro náš styl jízdy. Rozdíl u pneumatik je v jízdních vlastnostech i ceně, ta by ale neměla být hlavním kritériem při výběru. I při koupi nových gum se nebojte zeptat, jak byly skladované a v jakých podmínkách, abyste zbytečně neinvestovali do nekvalitních pneumatik.

 

Podle své jízdy

Můžeme mít ty nejlepší pneumatiky, ale při své jízdě je můžeme rychle ničit. Důležitý faktor pro co co nejdelší životnost pneumatik je tlak vzduchu v nich, který bychom měli pravidelně hlídat.  Podhuštěné gumy se opotřebovávají velmi rychle, stejně jako jim škodí špatná geometrie kol.

U pneumatik musíme myslet dopředu a pečovat o ně, aby co nejdéle vydržely v dobré kondici. Minimálně při každém přezutí také nechte zkontrolovat geometrii a případně ji nechat seřídit.