V hlavní roli materiál aneb Jak si vybrat spodní prádlo

V průběhu času se i spodní prádlo mění. Lze najít různé střihy, designy i materiály. Co upřednostňujeme dnes?

 

Pohodlné přírodní materiály

V dnešní době je běžný vývoj umělých vláken a úprava jiných různých materiálů. Často syntetika nenahradí kvalitní přírodní materiály, ale jejich kombinace může dát vzniknout velmi kvalitním a pohodlným kouskům. To jsou u spodního prádla velmi důležitá kritéria. Není to tak dávno, kdy ženy kritizovaly nepadnoucí silonové prádlo a muži to naškrobené, nepříjemné a nepohodlné. V dnešní době již máme naštěstí možnost vybírat z mnoha různých materiálů, velikostí a druhů včetně kombinace přírodních a syntetických vláken.

 

Bambus

Relativně nový materiál, který se začal používat na sklonku 20. století je surovina získávaná ze stonku bambusu. Je velmi praktický na údržbu, antibakteriální a velmi pohodlný na nošení. Proto je při výrobě svrchního, koupelnového i pánského a dámského spodního prádla velmi oblíbený.

 

Bavlna

Klasika, která tvoří základ většiny oblečení, na které si jen vzpomenete. Materiál, jenž je tvořen zpracováním semen bavlníku je velmi oblíbený a již téměř tradiční materiál. Roste v teplých dešťových oblastech, kterých je hojně v Číně, Brazílii, Západní Africe či Indii. Ve více než 70 zemích, kde je bavlna oblíbenou plodinou pro pěstování, se jeho výrobou zabývá na 30 milionů farmářů. Materiál je měkký, pohodlný, velmi dobře drží tvar, saje pot, lze jej prát i při vysokých teplotách za použití různých pracích prostředků a je vhodným materiálem i pro alergiky. Bavlněné spodní prádlo tak patří mezi stálice na trhu.

 

Modal

Materiál, který je na dotek příjemný, hladký a velmi dobře udržovatelný, a tak skvělý pro výrobu kalhotek, boxerek, trenýrek a dalších druhů spodního prádla. Někdy se mu také říká umělé hedvábí. Základem je celulóza zpracovaná z buněčných stěn rostlin, jako je smrkové nebo bukové dřevo. Kromě trvalé barvy a tvaru je jeho výhodou možnost kombinovat jej s jinými syntetickými materiály jako polyester nebo elastan. Mimo to dokáže pojmout až o 50 % více vlhkosti než klasická bavlna.

Nejdůležitější je pohodlí. Proto je stále nejčastější využití přírodních materiálů v kombinaci s jinými materiály. Mezi ně patří například elastan, polyester nebo polyamid, které se při kombinaci s přírodním vláknem či modalem stávají nejpreferovanější kombinací při výrobě spodního prádla.