Japonské topoly hudbou budoucnosti

Představme si unikátní dřevinu japonské topoly, které udivují lidi na celém světě a zvláště pak ve spojení s rychlým růstem a skvělou výhřevností. Právě pro tyto důvody se japonské topoly cíleně pěstují a využívají ke klasickému vytápění. Tento strom byl vytvořen neboli vyšlechtěn křížením topolu maximoviczového a topolu černého. Na evropských plantážích se objevil teprve v minulé století a již tehdy se využíval výhradně pro průmyslové účely. U nás v České republice se první plantáže s touto dřevinou objevily až v 90 letech. Právě v této chvíli se uživatelé začali hlásit o alternativní zdroj levnějšího a rychle se obnovujícího zdroje vytápění.

Hlavní výhody japonského topolu

Japonský topol je pěstován výhradně pro svou nadstandardní výhřevnost a rovněž ohromný nárůst kvalitní biomasy. Extrémní růst po seříznutí umožňuje i opakovanou sklizeň a to hned za tři toky od první výsadby. Jako pěstitel můžete mít pole rozdělená na tři části a po třech letech sklízet vždy každou sezónu.

Kromě vysoké výhřevnosti je výhodou i jeho zvýšená odolnost proti škůdcům. Dá se bez jakýchkoliv větších obav pěstovat do nadmořské výšky 600 m. Jakmile založíte plantáž bude mít životnost okolo 25 let.

 topol-1-300x200

Sklízíme japonské topoly

Japonské topoly se sklízejí většinou ve tříleté periodě. Již za tak krátkou vegetační růstovou dobu dosahují do výšky okolo 8 m. Sklizeň se provádí vždy v zimním období. Pokácená dřevina se může okamžitě zpracovat na štěpku nebo se ponechává proschnout přímo na místě.

V případě, že se trh nachází v ekonomicky nevýhodné situaci, můžete sklizeň japonského topolu odložit o jeden rok. Příznivé klimatické podmínky zajistí opakovanou sklizeň v celkovém počtu sedmi period po třech letech. Zaměřte se i vy na japonské topoly, které přinášejí skvělé užitné vlastnosti.

 topol-4-300x189