PŘIPRAVTE SVOU DOMÁCNOST NA PARNÉ LÉTO S PŘEDSTIHEM II.

V předchozím díle naší minisérie jsme se bavili se specialistou pro komunikaci ze společnosti LAMA energy Andrejem Čírtkem o možnostech efektivního chlazení domácnosti v průběhu horkých letních měsíců. Dnes se zaměříme na klimatizace, které už dávno nejsou výsadou obchodních pasáží, kancelářských komplexů a hotelů, ale stále častěji je můžeme vídat na klasických panelových domech. Klimatizace se postupně stala součástí standardu moderního bydlení.

Pomalým, ale jistým tempem se blíží léto. Ostatně, pár dní s teplotami nad 25 °C jsme již letos zaznamenali a některým z nás už opět v hlavě běží hrůzné scénáře o tom, jak nepříjemný bude brzy návrat do rozpálené domácnosti. Většina obytných prostor v Česku není stavěna s ohledem na žhavé letní paprsky a dům se zastiňujícími okenicemi nebo vnějšími roletami je poměrně raritou. Musíme se tedy spoléhat na ochlazovací systémy uvnitř bytu, přičemž klimatizace je tím nejúčinnějším.

„Pokud se rozhodnete do své domácnosti nainstalovat klimatizaci, je dobré si hned zpočátku jasně formulovat očekávání, která na chladicí systém máte a zároveň si stanovit rozpočet,“ podotýká Andrej Čírtek ze společnosti LAMA energy. Klimatizací je větší množství druhů, vaše potřeby tak může uspokojit i jen malá přenosná jednotka, která obvykle kombinuje funkci větráku, klimatizace a zvládá i obrácený chod, tedy umí zatopit. Velkým úskalím těchto malých a cenově dostupných jednotek je absence vývodu „odpadního“ vzduchu mimo ochlazovaný prostor. Výsledek tedy může být značně vágní – na jedné straně fouká vzduch ochlazený a z druhé strany klimatizační jednotka hřeje, takže při promíchání teplot jste skoro tam, kde jste začali.

Stacionární klimatizační jednotky jsou sice podstatně nákladnější na pořízení i na provoz, nabízejí ale širší paletu doprovodných funkcí a vyspělou technologii. Obrazně řečeno to znamená, že zapnutí jedné klimatizace už nezaměstná celou elektrárnu. Energetická efektivnost se totiž, stejně jako u všech elektrických spotřebičů, zvyšuje. Přídavné funkce spočívají v úpravách kvality vzduchu, například ionizace nebo optimalizace vlhkosti, a v různých režimech foukání vzduchu.

Z pohledu efektivity došly nejdál rekuperační klimatizační jednotky. Ty využívají teploty odcházejícího vydýchaného vzduchu z místnosti a ochlazují či ohřívají jím čerstvý vzduch, který do systému přichází. Nemusíte se bát, že by se nový vzduch „kontaminoval“ tím použitým – každý má své vlastní vedení. Potrubí, které přicházející a odcházející vzduch vede, se setkává v rekuperační jednotce, kde si v soustavě drobných trubiček pomalu předávají teplo či chlad.

Posledním důležitým aspektem je směřování vyfukovaného vzduchu. Je důležité si uvědomit, že konstantní průvan mířící na hlavy nebo na nohy může vést k nachlazení. „Výduchy klimatizace by měly být ideálně umístěny u stropu a neměly by směřovat do volného prostoru. Tak se proudy vyfukovaného vzduchu „roztříští“ a v místnosti se „nastartuje“ přirozená cirkulace. Takže pokud klimatizaci dobře vyberete a i správně umístíte, určitě si tím velmi zpříjemníte celé léto“ uzavírá Andrej Čírtek ze společnosti LAMA energy.