Jaro je tu a blíží se Velikonoce. Naplánujte zábavný program pro celou rodinu

Velikonoce jsou svátky jara, a protože už pomalu klepou na dveře, je nejvyšší čas naladit se na sváteční jarní atmosféru. Využijte blížící se dny volna a vezměte rodinu na ojedinělý Velikonoční food festival v Dětenicích. Vychutnáte si tradiční sváteční pokrmy i středověké lahůdky a nebude nouze ani o dechberoucí podívanou, při které se bude tajit dech dětem i dospělým.

Velikonoce patří mezi oblíbené svátky po celém světě. Jsou to svátky jara oslavující probouzení přírody po dlouhé a chladné zimě, její plodnost, naději a lásku. Nutno říci, že velikonoční zvyky a tradice se lišily kraj od kraje a vesnici od vesnice, všude ale měly stejný význam. Hlavním smyslem bylo zbavit se všeho starého a nepotřebného, očistit domácnost i tělo od chorob a připravit se na znovuzrození přírody. Z náboženského hlediska jsou Velikonoce nejvýznamnějšími křesťanskými svátky. Mají připomínat a oslavovat zmrtvýchvstání Ježíše Krista, které mělo nastat tři dny po jeho ukřižování.

 

Oblíbené food festivaly

Propojení oblíbeného jara s kvalitní gastronomií je u Čechů stále oblíbenější program pro volné dny a víkendy. Užívat si konzumaci dobrého jídla a pití ve společnosti blízkých patří mezi příjemné kratochvíle. Mezi všelijak chuťově zaměřenými food festivaly vynikají netradiční food festivaly, které každý rok pořádá Zámecký resort Dětenice. Právě v této malé vesnici nedaleko od Prahy bylo v roce 2003 otevřeno historicky první středověké pohostinství u nás, které návštěvníkům a lovcům nevšedních zážitků umožnilo zažít tuto nelítostnou a krutou dobu plnou bitev, drsné mluvy a zvláštních zvyků na vlastní kůži.

 

Velikonoční hody v Dětenicích

První z nich se chystá právě na velikonoční svátky. Proběhne přímo na Velký pátek 19. dubna od 11 do 19 hodin. „Rodiny s dětmi i dospělé srdečně zveme, aby k nám na Velký pátek přijeli nasát velikonoční atmosféru se vším všudy. Připravujeme zábavný doprovodný program, který bude bavit nejen děti, ale i maminky, tatínky a dospělé páry. Pro tatínky a ostatní muže připravujeme pletení pomlázek, při kterém budou moci ukázat svou zručnost. Pokud by jim to nešlo, mohou se zúčastnit výzvy Dětenice OPEN – jde o soutěž v rychlosti vypití půllitru piva. Na vítěze čekají hodnotné ceny,“ přibližuje akci Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu. „Děti, maminky a všechny ženy se mezitím mohou zabavit u malování kraslic a zúčastnit se soutěže o nejkrásnější tři kraslice. Pro děti bude připravená i dětská dílna a zábavná soutěž v hledání velikonočních vajíček po zámeckém parku,“ doplňuje Ondráčková.

Vedle toho se můžete těšit na rytířské klání na středověkém kolbišti, dobovou kapelu s tanečnicemi, vystoupení fakíra a kejklíře, ukázky dělostřelby, oběšení a sokolníka s dravými ptáky. A jaký by to byl food festival, kdyby vás nenalákal na lahodnou krmi a všelijaké dobové i tradiční speciality? „Na Velikonočním food festivalu budeme opékat velikonočního beránka. Dále pro mlsné jazýčky chystáme chobotnice, ústřice, krevetky, olihně, mušličky, ale také Gruzínský kebab, šašlik, středověký burger, opékané divoké čuně, kuří hnátky, jehněčí klobásky, houbového kubu či domácí bramboráky a uzené. Pokud rádi mlsáte, nenechte si ujít staročeské placky s povidly, domácí koláčky, ovocné knedlíky a tradiční velikonoční jidáše,“ láká všechny gurmány Aneta Ondráčková a připojuje varování na závěr: „Pozor na vodníka Kašňáka, který přebývá v zámecké kašně. Rád zlobí kolemjdoucí a říká se o něm, že topí lidi!“