Jen pro ten dnešní den stojí za to žít?

Každý den rádi na Facebooku čteme motivační citáty o tom, že minulost nezměníme, budoucnost je nejistá a dnešek si máme užít, jako by to byl poslední den našeho života. Většina z nás má ale před sebou několik desítek let, aktivní část života se prodlužuje.  Předpovídá se, že lidé budou žít běžně do stovky, a šeptá se, že nárok na důchod budou mít v osmdesáti.

 

Život je jen náhoda

Ta hlavní otázka tedy není, jak si užiju dnešek. To  vymyslí každý –  budu se věnovat svým dětem, půjdu na kafe s kamarádkou, na pivo do hospody, do sauny, zaběhat si, vlezu do postele (s knížkou)…  Ale jak prožít a užít si celý (dlouhý) život je mnohem složitější téma. V mládí je to jednoduché, všechno máme před sebou, jsme zdraví, vyděláváme peníze. Chceme cestovat, pak založit rodinu, pořídit vlastní bydlení.  Ani po odchodu do důchodu nechceme zpočátku slevit ze svých představ o aktivním životě. Možná bude všechno jinak, než jsme si malovali. Samozřejmě, život je jen náhoda, zpívá se v další písničce. Čekají nás vzestupy a pády. Dá se ale nějak zabránit tomu, aby pády nebyly až na úplné nejčernější dno?

 

Životní finanční plán to jistí

Milá a nečekaná překvapení jsou fajn a je to koření života. Jsou však lidé, kteří mají rádi všechno pod kontrolou a jsou skoro na všechno připraveni. Rozumné je připravit se na důležité situace, které v životě určitě nastanou. Mezi ně patří osamostatnění se od rodičů, pořízení bydlení, odchod do penze. Pak jsou velmi těžká životní období, která taky mohou přijít – rozvod, těžká nemoc, úraz, smrt. Většina těžkostí se točí kolem financí. S dobrým plánem a vhodnými produkty (spoření, pojištění, investiční fondy) si vytvoříme finanční rezervy na uskutečnění svých snů nebo řešení komplikací v konkrétním životním období.