Kde všude se dá najít vitamín C?

Rychlý přechod z tropického léta do mrazivého podzimu dá zabrat nejen přírodě, ale především nám, lidem. Skokové změny teplot, kdy se jeden den koupeme v bazénu a druhý den choulíme do teplého svetru, se podepisují na našem zdraví i náladě. Důležité je myslet na prevenci.

Vitamín C nám pomáhá bránit se bacilům, zvyšuje naši obranyschopnost a působí jako antioxidant. Sami si jej vyrobit neumíme a tak je potřeba ho do těla dostat zvenku, z jídla a pití. Ideální denní dávka je 60 – 90 mg. Kde ho hledat a jaké potraviny si vybírat? Možností, jak céčko do těla dostat, je mnoho, třeba tabletky nebo bonbóny s vitamínem C a samozřejmě potraviny. Základem je ovoce a zelenina, samozřejmě pokud možno v syrovém stavu, aby došlo k zachování vitamínů. Pomeranč má asi 40 mg na 100 g, kiwi celých 118 mg a brokolice 111 mg. Pokud za den sníte vyšší dávku než je doporučovaná, nestane se nic, přebytečný vitamín tělo přirozeně vyloučí.

Pokud už nás nachlazení nebo chřipka přeci jen skolí, dávku vitamínu C bychom měli zvýšit. Klasikou je čaj s medem a citronem, velmi vhodným doplňkem je i nápoj Kombucha. Kromě vitamínu C obsahuje i další druhy vitamínů a zdraví prospěšné látky, protože se jedná o čistě přírodní nápoj, který vzniká pomocí kvasinek a bakterií. Pomáhá detoxikovat organismus i osvěží díky své chuti, kterou připomíná mošt.

Často se stává, že vitamín C je považovaný za běžnou součást jídelníčku a tak jeho příjem nijak nehlídáme, můžeme tak mít jeho nedostatek. Pokud se o vás pokouší únava, nachlazení nebo se prostě jen necítíte ve své kůži, zvyšte příjem potravin s vitamínem C nebo mějte denní dávku po ruce ve formě tablet. Na www.puritas.cz si můžete vybrat produkty s vysokým obsahem vitamínu C, které vám i zlepší náladu nebo pohladí chuťové buňky. S přicházejícím sychravým počasím je potřeba myslet i na svou imunitu a svému tělu pomoci bojovat s chladem i viry jak jen to jde. Vitamín C je dobrým základem pro to, abyste podzim přežili ve zdraví a s dobrou náladou.