Když vám brýle vadí při sportu

Zdravý životní styl kromě správné životosprávy zahrnuje také sportovní aktivity. Často se stávají koníčkem a trávíme při nich mnoho času. Brýle nebo i kontaktní čočky nás však mohou omezovat.

U některých sportů jsou brýle opravdu překážkou. Potřebujeme je ke správnému vidění, ale při některých aktivitách je prostě nosit nejde. Motosport, míčové hry nebo outdoorové aktivity se v brýlích vykonávají špatně a navíc hrozí velké riziko jejich poškození nebo přímo ztráty. Ke sportu tak často volíme pohodlnější alternativu, tedy kontaktní čočky. Ani ty však nejsou vždy naprosto pohodlným řešením, zvlášť při venkovních sportech se do očí dostane prach, bláto nebo další nečistoty a viditelnost přes čočku se snižuje.

Téměř 80% vjemů z okolního světa vytváříme pomocí očí. Chuť, sluch nebo pocity jen dokreslují celkové vnímání. Proto je pro nás možnost správně a dobře vidět tak důležitá. Mnoho očních vad lze dnes již bez problémů řešit formou laserové operace. I když pojem operace v mnohých budí strach a obavy, jedná se o bezbolestný ambulatní zákrok, který trvá kolem deseti minut. Jedná se ale stále o operaci a proto je vhodné vybírat osvědčenou oční kiniku s profesinálními lékaři s množstvím zkušeností. Oční laserové centrum Cornea patří mezi první na Slovensku a má za sebou více než 40 000 úspěšných zákroků. Příjemné prostředí a lidský přítup lékařů jsou důležité stejně jako moderní technologie. Pro pacienty z Čech, kteří dají přednost operaci v zahraničí, nabízí příjemné benefity jako třeba příspěvek na dopravu. Dalčí výhodou je možnost okamžitě po operaci odejít a nemuset tak na klinice trávit několik dní. Po operaci je doporučen klidový režim po dobu 3 – 5 dní a ochrana očí brýlemi s UV filtrem. Již za několik málo týdnů po operaci můžete naplno fungovat a využívat svůj zrak bez brýlí i čoček v běžném životě i sportovních aktivitách.

1 thought on “Když vám brýle vadí při sportu

  1. Kontaktní čočky při většině sportů nejsou překážkou. Sám sportuji pravidelně – hokej, lyžování, jízda na kole, florbal, nebo potápění. Při žádném z těchto sportů jsem s kontaktními čočkami neměl problém. Toto jsou účelově napsané články, které vás mají přesvědčit o tom, že laserové operace jsou nejlepší alternativa. Bohužel při zmínkách výhod oční kliniky zapomínají zmiňovat rizika a nevýhody operací. Jedna z nich je, že až u 20% operací dochází k menším, či větším komplikacím (v amerických zdrojích je toho hodně na toto téma). Nebo že, když podstoupíte operaci pro dioptrie na dálku, tak že v budoucnu budete potřebovat stejně brýle na blízku. Doporučuji si pořádně prostudovat celou problematiku, než si necháte udělat zákrok. Přece jenom, jak uvádí článek, až 80% vašich vjemů je vizuálních.

Comments are closed.