Když zakryje zahradu listí – s pomocníky rychle do popelnice sviští!

Listy už svými barvami krášlí zem, trávníky, ale hlavně chodníky a příjezdové cesty. S takovou kupkou listí může být i legrace, která ovšem končí ve chvíli, kdy přestanete stíhat listí odklízet. Takové hrabání a ruční zametání může být časově i fyzicky náročné – ovšem zítra, můžete začít znovu. Tedy alespoň pokud chcete zahradu udržet čistou. Máme pro vás několik tipů, díky kterým se vyhnete kluzkému chodníku, zápachu a pokud máte mazlíčky, tak i nepříjemnému překvapení na botě.

 

Listí odklízejte pravidelně

Rozfoukané listí na příjezdové cestě nebo na terase je neestetické i velmi nepraktické. Stačí, aby zafoukal silnější vítr a hned jej máte za vchodovými dveřmi nebo v garáži. Místo toho, abyste čekali, až opadá co nejvíce listí, odklízejte ho pravidelně. Nebude tak docházet k jeho tlení, vzniku plísně a zápachu.

Zdatným pomocníkem při odklízení listí je ergonomický zametač Kärcher 2v1 S 4 Twin. Kromě standardních bočních kartáčů na suchý odpad je také vybaven dvěma dalšími bočními kartáči s tvrdšími štětinami na mokrý odpad (mokré listí apod.). Postranní kartáče důkladně vymetou jemné i hrubší nečistoty z rohů, hran i spár. Se šířkou zametání 680 mm snadno zvládne uklidit plochu o velikosti až 2400 m2 za hodinu. Odpad dopadá do 20 litrové nádoby, kterou lze jednoduše vysypat. Zametač je poháněn pouze manuálně, přesto je výkonný a manipulace s ním je velmi snadná. Stačí si jednoduše nastavit výšku madla individuálně ke své výšce a vyrazit.

 

Listí vysajte, a ještě zužitkujte v kompostu

Výkonným pomocníkem, kterého na podzim oceníte, je zahradní vysavač, který má víc funkcí než klasický fukar. Listí i lehčí zelený odpad s ním můžete odfouknout nebo vysát. Ty lepší jej dokonce zvládnou i mulčovat. V aku verzi jej můžete bez omezení využít po celé zahradě, aniž byste zápasili s délkou kabelu nebo museli dýchat zplodiny z benzinového motoru.

Zahradní aku vysavač listí Kärcher BLV 36-240 Battery fouká, vysává a drtí nejen listí, ale i zelený odpad. Vše, co nemá na vaší zahradě co dělat, se díky velké sací síle a proudem vzduchu 770 m³/h stane minulostí. Využijete jej celoročně – při zastřihávání okrasných keřů i živého plotu, ale také při sekání trávy. Dokonce i při pletí plevele. Ten vytrháte, necháte vedle záhonů a pak jen vyfoukáte nebo vysajete. Při vysávání je využit velký vak na listí, ve kterém se veškerý zelený odpad rovnou drtí nadrobno. Kolo ventilátoru je kovové, což zajistí jeho dlouho životnost a odolnost. Aby nebyla manipulace při delších pracovních intervalech únavná, je vysavač na listí vybaven komfortním přenášením pomocí ergonomické druhé rukojeti pro optimální rozložení hmotnosti. K pohodlné manipulaci přispívají i odnímatelná vodící kolečka.

 

Tip pro milovníky přírody

Součástí zdravé zahrady je také různý hmyz. Mnoho druhů, ale i drobní živočichové nachází v listí úkryt. Nechte v koutě zahrady malou kupičku listí, která těmto druhům poskytne přes zimu útočiště.

Více informací o pomocnících Kärcher naleznete na www.karcher.cz.