Kolagen potřebujeme pro bezbolestný pohyb i krásu

Účastní se mnoha procesů a v našem těle patří mezi nejrozšířenější prvky. Kolagen, který si v mládí tělo samo vyrábí, ale s přibývajícím věkem jeho produkce klesá. Zajistit ho pro své tělo pak musíme z jiných zdrojů.

 

Přírodní pojivo

Kolagen je v našem těle velmi důležitý, jedná se totiž o základní stavební bílkovinu pojivových tkání, vyskytuje se přirozeně v kloubech, pokožce, vazech, zubech, chrupavkách i kostech. Má vliv na stav pleti a její pružnost i to, jak dobře se nám hýbe. Produkce kolagenu se v těle začne kolem 25. roku snižovat a kolem padesátky se již téměř netvoří. Výhodou je, že nemusíme být závislí jen na jeho produkci, kolagen lze doplnit ze stravy a potravinových doplňků. V našem jídelníčku by tak měly být potraviny bohaté na kolagen, jako jsou maso, vývary a ryby. Jeho tvorbu v těle pak povzbuzují banány, okurky, fazole, dýně i špenát a svou roli hraje také dostatek vitamínu C, který se na tvorbě kolagenu podílí.

 

Když je ho málo

Nedostatek kolagenu se začne projevovat bolestí kloubů a jejich sníženou hybností, působí také na stav pleti, u které se snižuje elasticita, objevují se pigmentové skvrny a také vrásky. Vliv má kolagen také na nehty a vlasy, které ztrácí svůj lesk a snadněji se lámou. Kolagen pomáhá snižovat i hladinu cholesterolu, působí jako prevence před hromaděním tukové hmoty a také bílých krvinek na stěnách tepen, podporuje tvorbu kostních buněk, kterým se říká osteoblasty. Ty pomáhají předcházet osteoporóze.

Zvlášť pro ženy bývá vzhled důležitý, proto je kolagen velmi důležitou součástí vyvážené stravy a je dobré ho také dodávat tělu pomocí doplňků stravy. Skvělou volbou, pokud se chcete postarat o svou krásu a své zdraví, je také kolagen s kyselinou hyaluronovou.

Zajistěmě si lehký pohyb bez bolavých kloubů, zdravější vlasy a méně vrásek. První známky stárnutí nejsou důvodem k tomu, abychom propadali depresím. Jen nám ukazují, že je potřeba se o své tělo více starat a doplňovat mu látky, které potřebuje ke správnému fungování.

1 thought on “Kolagen potřebujeme pro bezbolestný pohyb i krásu

  1. This is the perfect website for everyone who hopes to understand this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject thats been discussed for decades. Great stuff, just great!

Comments are closed.