Kolik stojí nejdražší pneumatiky na světě?

Na naše běžné osobní automobily seženeme pneumatiky už od pár tisíc. Na speciální vozy je ale potřeba připravit si sumu několikanásobně vyšší. Jaké vozidlo potřebuje pneumatiku za milion korun?

Od svého auta chceme, aby nás bezpečně a kdykoli dopravilo z místa na místo. S tím souvisí i výběr pneumatik, který záleží na našich preferencích a stylu jízdy. Vyměnit je musíme jednou za několik let, s ohledem na to, jak často a v jakých podmínkách jezdíme. I přesto se snažíme hledat při koupi nových výhodné nabídky a možnosti, jak ušetřit, často tak hledáme i použité pneumatiky v dobrém stavu. Majitelé speciálních aut mají ale pneumatiky za úplně jiné ceny.

  • Nejlevnější se zdají být pneumatiky na Formuli 1, celá sada vyjde na 50 000 korun. Na jeden závodní víkend je ale potřeba takových sad až třináct, a to už tak levné není.
  • Padesát tisíc stojí i pneumatika na Monster Truck vozy. Je přes metr široká a vydrží rozhodně déle, než jen část víkendu.
  • Téměř na milion, přesněji kolem 900 000 korun, stojí sada gum na Bugatti Veyron. Ani tady to není úplně jednoduché, jsou totiž navrženy pro jízdu v rychlosti nad 400 km/hod a vydrží tak jen něco kolem sta kilometrů.
  • Největší pneumatiky potřebuje ke svému provozu těžební auto Caterpillar 797B. Každá pneumatika stojí skoro milion, je vysoká více než čtyři metry a váží přes pět tun. Obrovská je i její nosnost, přes sto tun. Materiál, který se na výrobu této pneumatiky spotřebuje, by jinak vystačil na 600 kusů běžných pneumatik na osobní auto.

Speciálních pneumatik, které se odlišují od těch standardních, se kterými se setkáváme denně, se vyrábí mnoho typů a jejich ceny jsou vysoké. Životnost běžných i těch speciálních prodlouží správná péče o pneumatiky a jejich uskladnění. Pro bezpečnou jízdu bychom tak měli pravidelně kontrolovat stav gum na svém autě, jejich tlak a hloubku vzorku.