bb

Kolik stojí pes?

Pořídit si čtyřnohého kamaráda je závazek na několik let. Kromě spousty času nás však stojí také nemalou sumu peněz. Na kolik tedy pes měsíčně vyjde? Idylickou představu o domácím mazlíčkovi může snadno zkazit kalkulačka. Spočítali jsme, na kolik vyjde.

 

 


Z útulku za pár kaček, s papíry za desetitisíce

Není pes jako pes. A za ty čistokrevné si pořádně připlatíte. Zatímco bez z útulku vás nebude stát nic nebo jen pár korun za veterinární prohlídku, za ty papíráky můžete na stůl vysázet i několik desítek tisíc korun. V průměru se však cena za čistokrevného psa pohybuje kolem 10 000 – 15 000 korun.

První výbavička

Koupí psa však výdaje zdaleka ještě nekončí, spíše začínají. Pes musí mít kde spát, z čeho jíst, měl by mít také dostatek hraček, jinak začne demolovat vybavení bytu. Výčet chovatelských potřeb tím však ještě zdaleka nekončí.

bb  cc

Podle druhu srsti budete potřebovat kartáče a šampony, plemena, která jsou kost a kůže, uvítají v zimě oblečky, všichni psi by pak měli mít vodítko, obojek i náhubek. Suma sumárum v průměru za počáteční výbavu pro štěňátko zaplatíte tři až deset tisíc – podle toho, jaký přepych novému mazlíčkovi dopřejete.

Poplatky – ve městě a u veterináře

Nového psa musíte ze zákona nahlásit na městském úřadě a současně s tím za něj také zaplatit roční poplatek. Ten se liší město od města – jednotlivá zastupitelstva si cenu určí vyhláškou pod svého. V Praze například zaplatíte 1500 korun, v Moravech 300 korun a v Golčově Jeníkově pouhý stokorunu. Povinné jsou také některá očkování. Za ta základní štěněcí zaplatíte okolo 2000, každoroční odčervení a očkování pak majitele dospělého psa vyjde na další tisícovku.

dd  ee

Krmivo – největší položka

Pes v závislosti na své velikosti spořádá měsíčně dvě až dvacet kilogramů granulí. Při ceně kvalitnějšího krmiva pro psy průměrně 100 Kč/kilogram tedy zaplatíte dvě stě až dva tisíce korun. K tomu však připočítejte nejrůznější pamlsky, dobroty a odměny. Na granulích se však nevyplácí šetřit – kvalitní stravou předejte mnoha zdravotním potížím, doporučit proto můžeme krmiva Winner Plus anebo Hills.

V součtu tedy můžete nakonec jednoduše zjistit, že vás pes vyjde dráž než dítě…