Koupě nemovitosti za pomoci realitního experta vás zbaví možných rizik

Ač si to mnozí neuvědomují, koupi nemovitosti může provázet mnoho rizik, která často vyústí ve značné finanční ztráty a budoucímu majiteli nemovitosti celý proces nezřídka znepříjemní. Jak ale postupovat, abyste měli jistotu, že koupíte přesně to, co chcete bez zbytečných průtah a komplikací? Vítanou pomocí může být v tomto ohledu realitní expert, který vás celým procesem provede od začátku až do konce.

Rizika, o kterých se tolik nemluví

Co konkrétně vás ale může při koupi nemovitosti zaskočit? Zásadní problém často nastává již u samotného vyhledání nemovitosti. Přestože se totiž může zdát, že je trh zaplněn nabídkami nemovitostí a je tak z čeho vybírat, po podrobnějším zkoumání realitních inzercí zjistíte, že nabízené nemovitosti ani zdaleka nesplňují vámi zadaná kritéria. V dnešní době poptávka převládá nad nabídkou, což má za následek to, že jsou ty nejlepší nabídky pryč během několika málo hodin. „Vyhledání té pravé nemovitosti určitě není záležitostí několika málo dnů. Naopak, chce-li si někdo mít z čeho vybírat, je potřeba vyhledávání věnovat spoustu času v pravidelných intervalech. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že ty nejlepší nabídky často ani nespatří světlo světa, jelikož jsou inzerovány neveřejně či jsou pod záštitou realitní kanceláři rovnou nabízeny aktivním poptávajícím v rámci interních databází. Proto je vhodné se obrátit na realitní společnost, která pro zájemce o koupi nepřetržitě monitoruje trh. Tuto službu nabízíme jako samozřejmou součást služby vyhledání a prověření nemovitosti,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates, která se už více než deset let zabývá nákupem, správou a prodejem nemovitostí. „V současnosti spravujeme přes 700 nemovitostí v Čechách i v zahraničí v celkové hodnotě 4 miliardy korun a kromě správy a prodeje nemovitostí je naší silnou doménou právě i vyhledání a prověření nemovitosti. Tam ovšem tato služba nekončí. Klienta provedeme celým procesem nákup od vyhledání až po předání, čímž šetříme nejen čas, ale i peníze. Často jsme schopni vyjednat nemalé slevy nebo se můžeme dostat k neveřejným nabídkám, dražbám, privatizacím a výběrovým řízením, kdy může být prodejní cena až o 30 % pod tržní hodnotou nemovitosti,“ doplňuje Novotný.

Koupě nemovitosti na vlastní pěst ovšem skýtá i další častý problém, a to je střet zájmů u makléře. „Dle našich zkušeností je střet zájmů u makléře vůbec nejčastějším rizikem, se kterým se zájemce o koupi nemovitosti může setkat. Makléři běžných realitních kanceláří jsou totiž motivováni zejména provizí z uzavřeného obchodu, a tak zcela logicky není v jejich zájmu ukazovat negativní stránky obchodované nemovitosti. Kupující tak nezřídka čelí velmi nevýhodným a někdy až nebezpečným podmínkám, jako jsou právní a technické vady nemovitosti. Ty jsou navíc pro lajka jen těžko odhalitelné a mohou budoucího majitele nemovitosti stát opravdu dost peněz,“ upozorňuje David Novotný na jedno z největších rizik při nákupu nemovitosti. V tomto ohledu tak mohou být realitní experti velmi nápomocni, dokážou totiž odhalit jakékoli vady, a vy si tak můžete být jisti, že nekoupíte zajíce v pytli.

 

Spolupráce s realitní společností

Jak ale samotná spolupráce s realitní společností funguje? „S klientem vždy nejprve domlouváme úvodní konzultaci, na které si společně projdeme požadované parametry hledané nemovitosti a následně začínáme vyhledávat konkrétní objekty a zasíláme je klientovi k posouzení. Díky automatickému monitoringu víme o veškeré inzerci realitních kanceláří, a tak se dozvíme o těch nejlepších nabídkách prakticky ihned. Vybere-li si klient poté nějakou nemovitost, my ji prověříme a prohlédneme a pro klienta zpracujeme potřebnou dokumentaci. Samozřejmostí je i posouzení smluvní dokumentace, zajištění úschovy peněz či komunikace s úřady. Hlavní výhodu ovšem spatřuji v tom, že jsme vždy na straně kupujícího, hájíme jeho zájmy a snažíme se ho ochránit před jakýmikoli riziky, která mohou v tak složitém procesu nastat,“ uzavírá tuto problematiku David Novotný za Bohemian Estates.