Koupit si byt nebo postavit dům?

Rozhodli jste se založit rodinu nebo ji již čekáte? Dalším bodem při vašem plánování bude najít a koupit také vhodné bydlení. Preferujete spíše byt či dům? Pokud jste na vážkách, musíte rozebrat i sebe sami. Musíte si ujasnit veškeré výhody či nevýhody daného bydlení a zvolit ho dle svých priorit. Rozhodující bude i váš vztah k městu. Většina mladých lidí potřebuje bydlení ve městě už kvůli pracovnímu uplatnění, a to může být také při výběru zásadní.

Důležitou roli hraje také podstata vašeho smýšlení, jste spíše romantici či pragmatici? Věcní či snílci? Dům je zrcadlem vaší osobnosti, proto s rozumovou stránkou můžete spojit i vaše cítění.

Ukážeme si výhody a nevýhody obou variant, a pak už bude jen na vás, jak své dilema vyřešíte.

 

Výhody a nevýhody bytu

Většinou si volíme byt hlavně proto, že je ve městě, není tak náročný na údržbu a že je levnější variantou vlastního bydlení. Rodinné domy mohou vyjít finančně podstatně dráž. Vyhrává také snadná dopravní dostupnost a infrastruktura kolem sídlišť. Byty se dají sehnat již s veškerým vybavením. Když si kupujeme nový byt, vybavení není tak nákladné a veškeré zařizování je vcelku jednoduché. Celkově je život v bytě pohodlnější.

Nevýhodou bytu je společné vlastnictví, menší prostory a nižší míra soukromí. Cenově jsou někdy dřevostavby na klíč srovnatelné s cenami nových bytů. Vlastní zahradu nebo dvorek majitelé bytu většinou postrádají. A hluk, nebo výpary z aut, mohou být pro bydlení v bytě také velkým mínusem.

Výhody a nevýhody domu

Mít vlastní dům je snem téměř každého z nás. Ale i dům má svá pro a proti. Velké plus musíme domu připsat za to, že bude jen a čistě naším majetkem. Můžeme si ho postavit podle svých představ. S nikým se nebudeme muset o něj dělit. Budeme mít svoji zahradu s bazénem a grilem. Většinou se domy staví spíše za městem nebo v satelitu, takže se budeme moci kochat zelení a bude se nám lépe dýchat. V dnešní době jsou také velmi moderní nízkoenergetické domy, které si můžeme nechat postavit za dobrou cenu. Jistě oceníte také větší míru soukromí a větší prostory.

Nevýhodou je cena pozemku, horší dopravní dostupnost, nutnost pravidelné údržby, která je časově i finančně náročnější než u bytu. A také vyšší náklady na bydlení a dopravu za lékaři, prací, kulturou či kroužky a školou vaší ratolesti mohou ovlivnit vaše rozhodnutí.

Co je tedy pro vás příjemnější? Čemu dáváte přednost? Vybrat si již musíte sami dle svých priorit a možností. Nebo u vás pořád vyhrává dům, ale bojíte se, že vaše hypotéka bude neúnosná? Pořiďte si bungalov na klíč. Je to pěkný, přízemní nízkoenergetický dům a především s velkým prostorem, ideálním pro rodinu.