Nejčastější mýty spojené se spánkem

Lidský spánek je i dnes – navzdory všem výzkumům – zahalen rouškou tajemství. Jisté je, že ho potřebuje ke svému životu každý z nás, bez něj nemůže náš organismus správně fungovat. Přesto, že se mnoho záhad, které jsou s ním spjaty, podařilo vědcům objasnit, dodnes narážíme na řadu mýtů, které jsou s naším nočním odpočinkem spjaty. Jaké patří mezi ty nejčastější a je na nich alespoň něco pravdy?

 

8 hodin spánku pro každého

Obecně se má za to, že zdravý dospělý člověk potřebuje osm hodin spánku denně. I v tomto případě však platí, že co člověk, to originál. Někdo se vyspí dorůžova po šesti hodinách, jinému nestačí k důkladné regeneraci ani devět. Každý z nás funguje jiným způsobem, vydává rozdílné množství energie, těší se jinému fyzickému zdraví, dokáže lépe odbourávat únavu a stres. Naučte se proto naslouchat svému tělu – ono samo vám nejlépe poví, kolik hodin je pro něj nejlepší.

 

Matrace se přeceňuje

Ba naopak! Většina z nás totiž věnuje pozornost spíše designu postele a tomu, jestli udělá v naší ložnici náležitou parádu. Už ale zapomínáme na to, že je to právě kvalitní matrace, která tvoří její nejdůležitější součást. Právě ona totiž poskytuje našemu tělu dostatečnou oporu a umožňuje mu náležitě regenerovat.

 

Čím tvrdší, tím lepší

Spousta lidí se domnívá, že tvrdá matrace představuje tu nejlepší volbu pro zdravý spánek. To však není pravda. Tento předsudek přetrvává už z dávné minulosti, kdy se matrace vyráběly z měkkých materiálů, které se všemožně bortily a prohýbaly. Záleží na každém z nás, co preferuje, na čem se mu dobře leží a co pro něj bude to pravé. Tvrdší podklad je vhodnější pro lidi robustnější tělesné konstrukce, naopak křehčí bytosti si lépe odpočinou na měkčím povrchu. Aby matrace plnila svou funkci na sto procent, nezapomeňte ji zkombinovat se správným postelovým roštem.

Zdravotní matrace je reklamní tah

Kolem zdravotních matrací se neustále vedou bouřlivé diskuze. Jedni tvrdí, že se jedná o reklamní tah výrobců, další si je nemohou vynachválit. Pravdou je, že tento druh matrací by měl splňovat ty nejpřísnější zdravotní požadavky na materiály a ortopedické vlastnosti. Ne vždy tomu tak ale je, pohlídejte si proto, aby vlastnosti deklarované výrobcem byly podložené příslušnými certifikáty potvrzujícími, že prošly seriózními zkouškami. Jen tak budete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli!