Kultovní telefon – Nokia 3310

Virtuální mobilní operátor LAMA mobile vám přináší zábavný seriál o kultovních telefonech.

V dnešní době je trh telefonů zcela nasycen různými řadami modelů, dá se říci, že nějaká novinka vychází každý týden. „Nebylo tomu tak vždy,“ říká Veronika Kliská z LAMA mobile. „Mobilní komunikace je poměrně mladá a dříve jste si museli vybrat mezi pár dostupnými modely“. Nad těmi vždy kralovala kultovní 3310, tank mezi mobilními telefony.

Model 3310, série 3000, byl na trh uveden finskou firmou Nokia v roce 2000 a vydržel celé čtyři roky. V Čechách se s přehledem stal mobilem roku, pro Nokii hlasovalo 41 % dotázaných. Byl prvním telefonem, který dovoloval funkci „chatu“, avšak ten se příliš neujal, protože cena chatové zprávy byla stejná jako cena klasické SMS. Po celém světě se tohoto typu prodalo neuvěřitelných 136 milionů a tím se řadí mezi 10 nejprodávanějších telefonů.

Rozměry už byly na tehdejší dobu velmi vyhovující. Nokia 3310 měří 113 x 48 x 22 mm a váží 133 g. Její mimořádnou vlastností je prakticky nerozbitnost a vysoká výdrž baterie, která se nedá s dnešními smartphony ani srovnat. Hodnota pohotovostního režimu činí u baterie NiMH 260 hodin, tedy přes deset dní a maximální délka hovoru 270 minut. Nebo také – u klasického (rozuměj iPhonu či jiného smartphonu) máte ráno 100 % a večer 8 %. Nokia má ráno 100 % a v roce 2017… pořád 100 %.

Standardní barvou byl modrý kryt a stříbrná tlačítka, pokud jste však zatoužili po změně, k dispozici bylo velké množství barevných variant. Na hlavní displej se dalo umístit logo, ovládání menu bylo jednoduché a bez zbytečných mezikroků. Malou nevýhodou byla absence paměti na telefonní čísla a SMS, které se tak daly ukládat pouze na SIMku. Novinkou byla naopak funkce vibračního vyzvánění.

Dalším kultovním aspektem „třicettřidesítky“ byla hra „Had“, které je doteď početně nejvíce hranou hrou na mobilu. Často se na diskuzních fórech řešilo, jaký je možný absolutní rekord ve hře, než se had „kousne do zadku“, tedy už se nevejde na obrazovku. Asi vzhledem k melancholii, kterou sebou tato hra nese, se nyní dá Had nainstalovat i do mobilů se systémem Android pod názvem Classic Snake 2.

Co je zajímavé, ač se jedná o telefon bezmála patnáct let starý, stále ho používá mnoho lidí. Internet se vyloženě hemží vtipy o nemožnosti destrukce Nokie. Co se stane, když položíte Nokii na vlakový přejezd? Přece vykolejíte vlak. A z čeho si myslíte, že je vlastně vytvořeno Thorovo kladivo? Donedávna si lidé mysleli, že nejtvrdším minerálem je diamant, ale naneštěstí byl nalezen nový prvek a všechny tabulky se musí přepisovat… A kdyby si to Chuck Norris rozhodl rozdat na pěsti s Nokií? Asi by to byl zánik naší planety.

Dalo by se takto pokračovat donekonečna. Každopádně tleskáme finské firmě, která v roce 2014 přešla pod společnost Microsoft. „Nokia stvořila vskutku fenomén, odpovídající tehdejším technologickým požadavkům a dodnes nekonečný zdroj vtipů,“ komentuje Veronika Kliská z LAMA mobile. „Vytvořit kult ze svého produktu je přáním snad každé společnosti a Nokii se to bezpochyby podařilo.“

V příštím díle vám LAMA mobile představí první mobilní telefon v historii.