Ložnice – interiér v podkroví

Moderní stavitelství podporuje výrazné rozdělení obytné budovy na denní a noční zónu. Zatímco denní zóna, která se obvykle nachází v přízemí, je k dispozici všem členům domácnosti včetně hostů, noční umožňuje izolovat se od zbytku domu. Ideálním místem pro zařízení tohoto prostoru je podkroví, které díky použití vhodných řešení umožní efektivní odpočinek pod oblohou.

Aranžování ložnice v podkroví není vůbec snadné. S ohledem na konstrukci budovy, sklon střechy nebo výšku svislých stěn v podkroví, vyžaduje tento úkol individuální přístup ke každému projektu.

Při zařizování této místnosti je nutno vzít v potaz všechny prvky, které mají vliv na efektivní odpočinek. Jedním z nich je vhodný výběr barev. Mezi barvy, které mají pozitivní vliv na naše rozpoložení, patří odstíny modré a zelené, a také široká škála pastelových barev. Dobře se hodí také odstíny šedé nebo bílá, která opticky zvětšuje prostor v malé ložnici. Snažme se však vyhnout pestrým a výrazným barvám, které mohou působit agresívně a znesnadňovat usínání. Hlavním prvkem každé ložnice je postel, která by se měla nacházet v centrálním bodě místnosti. Abychom ušetřili místo, můžeme ji umístit pod šikminou, ale je nutno pamatovat na vhodné vzdálenosti, které umožní pohodlný přístup k okrajům postele. Chceme-li vytvořit příjemný a komfortní interiér, nezapomínejme rovněž na doplňky ke střešním oknům, díky kterým ložnice získá individuální charakter.

* Uspořádání ložnice pod plochou střechou se neliší od té v přízemí. Okna do plochých střech FAKRO se skvělé hodí v těchto případech a poskytují přísun dostatečného množství přirozeného světla.

* Vhodný výběr doplňků umožňuje přeměnit strohý interiér na příjemnou a útulnou ložnici v podkroví. Grafitová stěna a tmavá dřevěná podlaha dodávají interiéru individuální charakter.

* Zařizování ložnice v podkroví není jednoduché. S ohledem na konstrukci budovy, sklon střechy nebo výšku svislých stěn v podkroví, vyžaduje každý projekt individuální přístup.

* Ložnice v podkroví nemusí být malá. Pokud máme k dispozici prostornou místnost, můžeme bez problému umístit manželskou postel v její centrální části. Nosníky a trámy střešní konstrukce dodají interiéru neopakovatelný charakter.

* Malé ložnice pod střechou můžeme opticky zvětšit tak, že zajistíme přísun přirozeného světla a použijeme bílou barvu po celé délce stěn. Dalším optickým prvkem může být velké zrcadlo, které dodá interiéru potřebnou hloubku.