Lyžování na technickém sněhu: Správný výběr vybavení

Zimy v České republice a přilehlých státech stále častěji připomínají blátivé podzimní dny, a tak za kvalitním lyžováním musíme do stále vyšší poloh, případně se musíme spokojit s málem. Pro řadu provozovatelů lyžařských areálů nacházejících se v nižších nadmořských výškách zůstává poslední záchranou masivní využívání technického sněhu.

Technický sníh má řadu specifik a pokud si na něm chce rekreační lyžař bezpečně užít sportovní odpoledne s rodinou či přáteli, musí pečlivě dbát na výběr vhodného vybavení. Technický sníh je oproti tomu přírodnímu mnohem tvrdší a rychlejší, přičemž pod ním kvůli technologickému procesu jeho výroby velmi často vznikají ledové plotny.Ty pak mohou nepřipraveného a nezkušeného začátečníka pořádně vytrestat.

Na technický sníh se doporučují především carvingové sjezdové lyže, které jsou uzpůsobeny k jízdě na hraně a lépe podrží na namrzlých površích a v zatáčkách. Nezkušení a rekreační lyžaři by dále měli volit takové lyže, které jim budou sahat maximálně k nosu. Kratší lyže jsou lépe ovladatelné a jejich nevýhody pocítí lyžař až ve vyšších rychlostech, do kterých by se ale především na technickém sněhu začátečník neměl vůbec dostat.

Amatérským lyžařům lze doporučit lyže s kompozitovým jádrem, které jsou výrazně měkčí oproti lyžím s dřevěným jádrem. Díky tomu jsou lépe ovladatelné a umožnují lepší stabilitu a vedení lyže v oblouku.

Je smutnou pravdou, že lyžování na technickém sněhu, který českým svahům stále více dominuje, s sebou přináší větší počty zranění. Na vině je často zoufalá snaha provozovatelů lyžařských areálů začít co nejdříve se zasněžováním, a to i za velmi nepříznivých klimatických podmínek, kdy sníh ledovatí a z lyžování se namísto požitku stává spíše hazard se zdravím.

Pokud se letos chystáte na lyže a přemýšlíte nad vhodným vybavením, určitě vybírejte zvlášť pečlivě a vzhledem k výše popsanému se poraďte se specialistou nejen o tom, jaké zvolit lyže, ale také jaké vybrat lyžařské boty nebo bezpečnostní vybavení, jako jsou helmy nebo páteřní chrániče na lyže.