Máte-li krb, potřebujete i komín

Komín je vlastně takové vyústění otopné soustavy ven z domu, odvádí se tudy vedlejší produkty, které vznikají při spalování paliva. Jaký komín ale vybrat? Volba se bude orientovat určitě na materiál a potom by se měla týkat také rozměrů komínu. Ty jsou důležité kvůli tvorbě komínového tahu. Komínový tah je odpovědný za přirozený odvod spalin ze soustavy. Pokud je správně dimenzován, spaliny odchází samovolně a není třeba je nutit. To samozřejmě ovlivňuje účinnost spalování. Při optimálních rozměrech komínu je účinnost spalování nejvyšší, větší i menší komín znamenají snížení účinnosti.

 

Z čeho mít komín, aby vydržel

Nyní k materiálu, na trhu se setkáte s mnoha systémy a materiálovými variacemi. V zásadě jsou však možnosti dvě, buď zděný komín nebo sestavený z různých dílců na cihelném či betonovém základu nebo komín z nerezu. Dříve se používaly prakticky pouze zděné komíny, byly však opatřené komínovou vložkou a pokud ne, moc dlouho nevydržely. Působením spalin zejména z tuhých paliv, které jsou poměrně agresivní, docházelo rychle k jejich poškození. Proto se začaly používat komíny nerezové, jejichž odolnost je výrazně vyšší. Jsou vyrobeny z několik milimetrů silného nerezového plechu, který odolává vlhkosti, vysokým teplotám i působení již zmíněných spalin.

PR_Kominy-nerez151201

Komín z kvalitního nerezu

Nerezový komín můžete vybírat hned v několika variantách, základní je jednoplášťový nerezový komín, který se používá jako samostatný komín nebo také jako vložka do komínu již stávajícího. Další typ je izolovaný nerezový komín, který má navíc druhý nerezový plášť a mezi nimi vrstvu tepelně izolační vaty. Speciálním typem je oválný komín. Velkou výhodou nerezového komínu je, že jde o stavebnicový systém, takže si jej můžete pořídit po jednotlivých dílech a sestavit podle potřeby přesně na míru. Neváhejte tedy a pořiďte si i vy kvalitní komín z nerezu.