Položit dlažbu vlastními silami nebo pozvat odborníka?

Tuto otázku si klade velké procento majitelů rodinných domů a bytů, kteří se rozhodnou pro realizace zcela nové dlažby do jednotlivých místností. Nejčastěji jsou dlažby využívány do koupelen, WC, kuchyní a chodeb, ale vyloučené není ani jejich využití v obývacích pokojích, pracovnách a dalších místnostech. Velké oblibě se v současnosti těší zejména dlažby ve velkých formátech. Ty v místnostech s větší plochou působí opravdu skvělým dojmem. Co je tedy lepší? Ušetřit peníze a položit dlažbu vlastními silami nebo si na pokládku pozvat odborníka?

Je zapotřebí dokonale odvedená práce

Vždy mějte na paměti, že dlažba by měla být položena dokonale bez sebemenších detailních nerovností. I malé nerovnosti a nesrovnalosti v pokládce mohou kazit vzhled celé místnosti. A nejen vzhled, ale i komfort. Zejména pokud nejsou jednotlivé dlaždice v jedné rovině, můžete o ně zakopávat a při vytírání se zde bude držet voda. U pokládky dlažeb je nejdůležitější, aby byly naprosto rovné spáry a aby byly jednotlivé hrany dlaždic v jedné rovině. Dosáhnout roviny je velmi složitým úkolem. Tím nechceme říci, že pro domácí kutily je to nemožné. Jen je zapotřebí mít to správné nářadí, které se o rovnou pokládku postará.

 

Takovým nářadím je například systém Fixlevel

Systémem pro dokonale rovnou pokládku keramické dlažby je Fixlevel. Celým názvem se jedná o vyrovnávací systém Fixlevel. Ten je složen ze tří základních částí – spon, klínků a kleští. Spony se vkládají mezi jednotlivé dlaždice a zajišťují stejnou velikost spáry. Mají spodní a vrchní část. Spodní část se nachází pod dvěma sousedícími dlaždicemi a ve vrchní části je otvor pro zasunutí klínu. Klín se zasune do otvoru a prochází přes 2 dlaždice. Dotažením klínu se dlaždice vyrovnají tak, aby byly jejich hrany v naprosté rovině. Dotažení probíhá právě pomocí speciálních kleští, které jsou nastavitelné a vy tak máte jistotu, že všechny klíny budou dotažené stejně. Není třeba každou dlaždici měřit s vodováhou a složitě vyrovnávat. Až lepidlo zatvrdne, stačí spony a klíny jednoduše odkopnout po směru spáry.

Kde Fixlevel najít?

Specializovaným prodejcem vyrovnávacího systému Fixlevel na našem území je společnost Chmelík Trade. Tato firma je dlouhodobým a stabilním prodejcem stavebních materiálů a nářadí. Kategorie obkladů a dlažeb a nářadí k jejich pokládce patří k základním kategoriím celé firmy. Kromě vyrovnávacího systému Fixlevel je možné vybírat i řezačky na dlažbu v profesionální kvalitě a všechny ostatní druhy nářadí, které jsou při pokládce dlažby zapotřebí.

Jak funguje systém Fixlevel v praxi se můžete podívat v tomto videu.