Moderní sportovní hodinky: GPS, měření tepu, jednoduchost a praktické funkce

Sportovní hodinky jsou v současnosti velmi vyhledávaným produktem u špičkových vrcholových sportovců, ale také u amatérů, kteří jen milují sport a chtějí si ho užít. Tyto hodinky rozhodně nejsou jen výrobkem, který by ukazoval světový čas byl vybaven funkcí stopek. Mají velké množství dalších užitečných funkcí. Některé z nich mohou dokonce pomoci dosahovat lepších výkonů. Jakými funkcemi by měly disponovat opravdu moderní sportovní hodinky? Na toto téma se nyní zaměříme.

 

Zacíleno na běhání

Sportovní hodinky nejvíce oceníte při běhání. A to jak při kondičním, vytrvalostním i rekreačním. Hlavní funkce jsou tedy zacíleny na tuto oblast. Dominovat by měla jednoduchost. Hodinky by se měly dát snadno ovládat, a to i při běhu. Žádný sportovec se nechce při výkonu zastavovat, aby si mohl přenastavit nebo prohlédnout údaje na hodinkách. V této oblasti platí jedno pravidlo. Čím méně tlačítek, tím lépe. Moderní hodinky už se vyrábí v provedení s dotykovým displejem, ale tyto modely ještě nejsou dostatečně otestované. U klasických modelů by mělo stačit jedno jediné tlačítko pro efektivní ovládání.

 

Základní funkcí je GPS

Zobrazení aktuální polohy je pro moderní sportovní hodinky v současnosti už téměř nezbytností. GPS by tedy měla být základní výbavou. Záleží také na tom, jak jednotlivé hodinky údaje zachycují. Za základní údaje se považuje například počet švihů rukou nebo přednastavená délka kroku. Hodinky mohou zobrazovat veškeré údaje také o daném terénu, a to díky satelitní navigaci. Veškeré údaje pak mohou zobrazovat přímo při vykonávání sportu. V některých dnech není takové počasí, aby se dalo běhat venku, a využít se musí například pás ve fitness centru, kde není možnost připojení k GPS. V tomto případě je vhodné měření délky podle počtu kmitu rukou, tedy když se dají způsoby kombinovat podle situace.

 

Propojení s počítačem k porovnávání údajů

Hodinky by také měly zaznamenávat údaje, jako je průměrná rychlost, zdolané převýšení a samozřejmě vzdálenost. Proto byste měli hledat hodinky, které je možné propojit s počítačem, kde můžete uložená data porovnávat. Právě statistiky a porovnávání jsou v současnosti velmi důležitým krokem ke zvýšení nebo udržení výkonnosti. Některé modely sportovních hodinek mohou dokonce nabízet porovnání aktuálních dat s osobními rekordy přímo při běhu v reálném čase. Na danou situaci tak můžete okamžitě reagovat. Tuto funkci nabízí například nejprodávanější hodinky TomTom.

IMAGE_FULL_1

Důležitá je také odolnost

Protože hodinky budete využívat při plné zátěži a při sportování v terénu, měla by být na vysoké úrovni také jejich odolnost. Displej by měl disponovat zvýšenou odolností proti poškrábání i proti prasknutí. K základnímu vybavení patří voděodolnost, ideálně do pěti atmosfér. A nezapomínejte ani na to, že rozměry hodinek by měly být takové, aby vás při sportu neobtěžovaly a nezatěžovaly.

Pokud máte zájem, tak kvalitní sportovní hodinky koupíte zde.