Na co se zaměřit při výběru garážových vrat?

Běžnou součástí rodinných domů je garáž, kterou ale často využíváme i k jiným účelům, než jen k parkování auta. Aby dobře sloužila, musí mít funkční garážová vrata.

Bez vrat je garáž vlastně jen přístřešek, který není nijak chráněný před počasím ani zloději. Právě garážová vrata vytváří bezpečný prostor, kde nemusíme mít strach nechat své věci nebo auto. V garáži totiž často máme i další úložný prostor, malou dílnu a sportovní vybavení, někdy ji používáme i jako další vchod do domu. Když vybíráme vrata, měli bychom se zamyslet i nad způsoby využití garáže i našimi zvyklostmi a podle toho zvolit typ otevírání.

 

  • Posuvná vrata se otevírají zasouváním dovnitř podél zdi garáže, před kterou tak není potřeba téměř žádný prostor. Velkou výhodou je možnost částečného otevření, takže jimi můžeme procházet do domu. Za nevýhodu lze považovat nutnost volné stěny, na kterou se umisťuje zasouvací mechanismus a není možné na ni umístit police či regály.
  • Sekční garážová vrata patří mezi nejoblíbenější typy současnosti. Otevírají se také zasouváním dovnitř, ale podél stropu garáže, stěny jsou tak volné pro umístění polic. Nejsou vhodná pro garáže s nízkým stropem nebo vjezdovým otvorem, který zasouvací mechanismus ještě sníží.
  • Dvoukřídlá vrata se otevírají klasicky do obou stran a patří mezi tradiční řešení. Vyžadují však dostatečný prostor před garáží a nehodí se do míst s výjezdem do kopce či rušné ulice.
  • Rolovací hliníková vrata se vyrábí na míru a jsou řešením především do atypických míst. Otevírají se rolováním kolem své osy.

 

Garážová vrata by měla být především funkční a praktická. I malý problém, který nám na začátku až tak moc nevadí, se při denním používání zvětší ve velmi otravnou nepříjemnost, vybírejte tedy typ vrat s ohledem na své zvyky a potřeby.