Co dělat, aby záda nebolela

Bolest zad není jen doménou starších lidí nebo dospělých, kteří mají namáhavé zaměstnání nebo se věnují těžké manuální práci. Často bolestí zad mohou trpět i naše děti. Podívejte se na nejčastější důvody, proč nás trápí bolest zad a jak tomu předcházet.

 

Batohy na prvním místě

Při častých bolestech zad byste se rozhodně měli vyhnout kabelkám. Většina kabelek vás totiž prohýbá na jednu stranu. Zkuste tedy nějakou dobu nosit raději batohy. Je na vás, jestli si vyberete designový batoh s potiskem nebo outdoorový městský batoh, který se hodí do města i do přírody. Samostatnou kapitolou jsou školní batohy s ergonomickými prvky. Dopřejte svým dětem vždy to nejlepší a myslete na to, kolik učebnic a školních potřeb musí na zádech nosit.

 

Cvičení a protahování

Pravidelným cvičením posilujte střed těla a do svého cvičebního plánu zařaďte i posilování zad. Vyhnete se tak nepříjemným bolestem, ať už při chůzi nebo při sezení. Pokud máte sedavé zaměstnání, je dobré vždy zhruba po třiceti minutách vstát a chvilku se protáhnout, rozhýbat nebo projít. To stejné platí u žáků a studentů ve škole, kdy jsou i z toho důvodu mezi jednotlivými hodinami alespoň pěti až deseti minutové přestávky.

 

Pravidelná masáž

Aby vás nebolela záda, dopřejte si pravidelnou masáž. Je na vás, zda si vyberete rehabilitační, sportovní nebo relaxační masáž. Zajděte si na ni alespoň jednou za měsíc a v případě nutnosti i častěji. Pravidelná masáž je skvělá i v případě, že jste aktivní sportovec a například denně běháte nebo posilujete s činkami.

 

Dostatek odpočinku

Pokud vás začnou bolet záda zkuste co nejvíc odpočívat. Ověřenou radou je také nenamáhat záda ohýbáním, například k obouvání bot, ponožek nebo podávání věcí ze země. V tomto případě si zkuste vždy raději dřepnout a činnosti na zemi vykonávat v tomto podřepu. Po fyzické aktivitě se vždy protáhněte a naučte se i odpočívat. I záda musí regenerovat a nejlépe jim vždy udělá alespoň jeden den volna mezi cvičením.

 

Správné pozice

Určitě se sami často přistihnete, že se občas hrbíte u počítače nebo u jakékoliv jiné činnosti, kdy sedíte u pracovního stolu. Zkuste se vždy narovnat, zvednout ramena a zatlačit je dozadu. Abyste se zbavili bolesti zad můžete využít ergonomické pomůcky, kam patří různé podložky pro práci, speciální počítačová myš nebo opěradla na židli, případně na postel.

Nedovolte, aby vás bolela záda a raději bolesti vždy předcházejte a snažte se udělat vše pro aktivní život a zdraví na prvním místě.