Pojištění elektromobilu

Na silnici bez nafty: Elektromobily, dotace a pojištění

Jsou moderní, ekologické a v mnoha případech je jejich používání ekonomicky výhodné – i z těchto důvodů představují elektromobily čím dál vyhledávanější alternativu k běžným automobilům. Elektromobil je šetrnější k prostředí zejména co se provozu týče, jelikož do ovzduší nevypouští výfukové plyny a pokud navíc využívá energii z obnovitelných zdrojů, zanechá na planetě menší stopu než palivové vozidlo. Samotná výroba elektrovozidla ovšem stále ještě ekologická není. Pořízení elektromobilu je sice poměrně velká investice, zato však ušetříte na jeho provozu. Nemusíte totiž platit ani stále zdražující se benzín, ani například dálniční známku či parkování. Často se také mluví o státní podpoře na pořízení elektromobilu. Jak je to s dotacemi na elektromobil a jak si svoje vozidlo co nejvýhodněji pojistit?

Lze na elektromobil získat dotace?

Běžný občan letos bohužel z dotací na elektromobily čerpat nemůže, výzva je otevřená pouze veřejným nepodnikatelským subjektům, tedy například obcím, státním podnikům veřejnoprávním institucím nebo příspěvkovým a neziskovým organizacím. Těm letos dotace proplácí až 50 % z ceny elektromobilu. V rámci programu Nová zelená úsporám lze ale získat dotaci na domácí nabíjecí stanici. Pořízení vozidla na elektrický pohon je tedy pro běžného občana ve většině případů soukromou investicí.

Povinné ručení se majitelům elektromobilu vyplatí

Ať už jste si elektromobil pořídili z vlastní kapsy nebo vám na něj přispěl stát, je dobré vědět, jak postupovat při sjednávání   Většina českých pojišťoven zatím nemá speciální programy pro pojištění elektromobilů a nakládá s nimi jako s běžnými motorovými vozidly. V případě, že si pro svůj elektromobil chystáte sjednat povinné ručení, pro vás tato skutečnost představuje jistou výhodu. Cena povinného ručení se totiž mimo jiné odvíjí od výkonu a objemu motoru: vzhledem k tomu, že elektromobil nedisponuje klasickým motorem, spadá ve většině případů do nejnižší objemové kategorie. Na povinném ručení elektromobilu tím pádem většinou ušetříte. Cena se dále odvíjí například od stáří vozu, věku řidiče nebo zvoleného limitu pojištění – například u Kooperativy si můžete vybrat limit plnění od 35/  do 200/200 milionů Kč.

Jak sjednat pro elektromobil havarijní pojištění?

S havarijním pojištěním elektromobilu je to o něco složitější. Ceny totiž na rozdíl od povinného ručení určuje také pořizovací cena vozidla – ta je u elektromobilů stále výrazně vyšší než u automobilů na spalovací motor. Havarijní pojištění, které kryje škody na vozidle, je ale i v případě pořízení elektromobilu dobré nepodcenit. Náklady na opravy elektromobilů totiž mohou vyšplhat do astronomických částek, převyšujících výlohy při opravě běžného motorového vozidla. Cenu pojistného lze u některých pojišťoven snížit sjednáním vyšší míry spoluúčasti při případné nehodě – Kooperativa má minimální míru fixní spoluúčasti nastavenou na 5 000 Kč, tu lze ale navýšit až na 30 % z ceny a získat tak slevu na pojistném.


* přesunula bych do odstavce níže Povinné ručení… [PV1]

* @Kohoutová Veronika je ještě vhodné dávat limit 35/35 zvlášť u elektromobilů, kdy jsou nehody dražší? děkuji [PV2]

* jedná se o výčet nabídky, ponechala bych [KV3]