Na špatné matraci se dorůžova nevyspíte

Kvalitní spánek je základ pro správné fungování našeho organismu. Stres, pracovní povinnosti, nedostatek odpočinku se negativně projeví na našem zdraví, proto bychom si alespoň spánek měli dopřát v pohodlí a nechat tělo regenerovat. I to, na čem spíme, ale hraje velkou roli v tom, zda a jak se vyspíme. Proč je správný výběr matrace tak důležitý jsme se zeptali Petra Novotného, odborníka z internetového obchodu www.spime.cz

 

Jak poznáme, že naše stávající matrace už nám nevyhovuje?

Nejčastěji to poznáme na kvalitě a komfortu spánku. Pokud špatně spíte, nemůžete si najít optimální spánkovou pozici, ráno se probouzíte unaveni, s bolestí zad a za krkem, to vše by měl být jasný signál, že s Vaší matrací není něco v pořádku.

 

Jak často bychom měli matraci měnit?

Z hygienického hlediska je dobré matrace měnit jednou za 5-7 let, tedy pokud nepoužíváme matracové chrániče. Speciální chrániče s PU, nebo HPU membránou nepropustí do matrace vlhkost, ani šupinku z kůže(obživa pro roztoče), matrace tak zůstávají hygienicky čisté a významně prodlužují hygienickou životnost. Ty nejkvalitnější materiály s vysokou gramáží pěny jsou připraveny sloužit klidně až 20 let, proto tedy pokud matraci ochraňujeme hygienicky, tak můžeme matrace měnit klidně až po 15 až 20 letech. Pokud si koupíte méně kvalitní matraci, tak Vás donutí k výměně sama tím, že se slehne.

 

Proč je tak důležité spát na kvalitní matraci?

Kvalitní matrace může odstranit běžné bolesti zad a páteře, upravit spánkovou polohu, zkvalitnit a prodloužit spánek.

 

Na co se při výběru matrace zaměřit, podle čeho vybírat?

Pokud chcete zdravotní matrace na každodenní spaní, tak doporučujeme nešetřit a zakoupit matraci, která je z komfortních a trvanlivých materiálů. Dalo by se tedy říci, že čím dražší, tím by měla být lepší, což bohužel v praxi ne všude odpovídá. Dnešní běžnou praxí na trhu je, že i u matrací za několik tisíců korun naleznete standardní PUR pěny (molitan) ve velmi nízkých gramážích, proto cenou vždy nelze odvodit kvalitu matrace a použitých materiálů uvnitř.

 

A jak tedy poznáme tu kvalitu?

Kvalitní by měla být s dobrou životností, komfortem a prodyšností:

– životnost pěn – u té je důležitá gramáž (udávaná v kg/m3), platí čím větší hustota použitých materiálů, tím kvalitnější pěny s delší životností.

– Prodyšnost – tu lze docílit hlavně tím, že nebude použité lepidlo ke spojení jednotlivých vrstev, lepidlo zacpe póry a sníží prostup vzduchu a vlhkosti matrací. Doporučujeme volit prodyšné materiály, jako je HR – studená pěna, nebo latex. Vhodnou metodou jak zvýšit prodyšnost je děrování pěny, které zvyšuje cirkulaci vzduchu a odvod zbytečného tepla a vlhkosti od těla.

– komfort – záleží na typu použité pěny, pokud chcete skutečně komfortní spánek, ten zajistí pružnější a tvárnější materiály, jako je HR – studená pěna, Viscoelastická paměťová pěna, nebo latexová pěna.

 

Může mi matrace pomoci, když mám problémy se zády?

Určitě ano, ale je důležité zmínit, že samotná matrace není lék. Kvalitní zdravotní matrace dokáže svojí tvárností podepřít páteř, která tak může během spánku kvalitně regenerovat. Páteř je díky správné regeneraci přepravena na celodenní zatěžování a tím může prospívat od bolesti zad.