Na šumavském Špičáku se sportovní areál otevře pro veřejnost v letní sezoně 2020 poprvé už 1.května

K dispozici bude lanovka na vrchol Špičáku, bikepark i rozhledna. Provozní řád střediska aktuálně zohledňuje vládní nařízení kvůli pandemii  

V návaznosti na loňské premiérové otevření areálu Ski&Bike Špičák veřejnosti už 1.května, zahájí největší sportovní středisko západočeské Šumavy svůj provoz letos také na prvního máje. „Lanovka na vrchol Špičáku k rozhledně bude od pátku 1. do neděle 3. května v provozu od 10 do 16 hodin, stejně tak rozhledna. Nahoru přepravíme pěší turisty, cyklisty a bikery, kteří mají hned od úvodního dne k dispozici bez omezení všechny trati bikeparku,“ uvádí vedoucí střediska služeb Ski&Bike Špičák Jan Kasík.

Individuální výuku dětí, začátečníků i pokročilých bikerů zahajuje taktéž 1.5. i stále více oblíbená místní biková škola (Gravity Academy). K dispozici bude i půjčovna kol.

Zbývá dodat, že areál se v dalších týdnech otevře opět v pátek 8. – neděli 10.5. a potom každý další víkend až do 15.června, kdy zahájí každodenní provoz. Tyto podmínky respektující ochranu zdejší přírody jsou od roku 2019 dohodnuty s CHKO Šumava. Teprve od 15.6. do 15.9. se otevřou i cesty z vrcholu Špičáku na ledovcová jezera (Černé a Čertovo) včetně naučných stezek, co po nich vedou, a dojde k rozšíření dalších aktivit v areálu.

Návštěvníci musí samozřejmě brát i tady ohledy na vládní nařízení spojená s pandemií koronaviru. Ve Ski&Bike Špičák tomu proto přizpůsobili i provozní/návštěvní řád. „Na lanovce budou smět jet nejvýše dva pasažéři, obsluha areálu bude dbát i na omezený počet lidí na rozhledně. Areálová gastro zařízení pak budou poskytovat občerstvení jen skrze výdejové okénko,“ upřesňuje Jan Kasík.

K dispozici budou ve zvýšené míře hygienické prostředky včetně desinfekce a samozřejmě platí povinnost nosit roušky /ochranu nosu a úst tak, jak je stanoveno vládním nařízením. Pozor si návštěvníci musí dávat i na větší rozestupy např. při nástupu na lanovku, poblíž a na rozhledně i jinde např. u výdejových oken s občerstvením. To bude otevřeno jak u lanovky, tak u rozhledny (pojízdný kiosek).

Návštěvníci musí zároveň respektovat pravidla ochrany zdejší přírody nacházející se z větší části v několika zónách CHKO Šumava. Neměli by hlavně kvůli hnízdění místních ptáků vstupovat do chráněných lokalit, ani na další stezky či cesty než jen na ty, které jsou od 1. května do 15. června určeny pouze bikerům, pěším turistům nebo cyklistům.

Z novinek letos asi veřejnost nejvíce ocení dva dalekohledy pokrývající svým zorným polem 360 °C (každý polovinu) s výhledem jak do českých údolí, tak do blízkého německého příhraničí i na vzdálené vrcholky Alp. Ski&Bike Špičák investoval v souhrnu údržby i vybudování nových prvků do letní sezony 2020 okolo 3 milionů korun.

Foto: Bikeři se mohou jako každoročně těšit na nové překážky i přejezdy. Zaměstnanci Ski&Bike Špičák pár dnů před prvomájovým otevřením dokončují cyklistický mostek přes Jezerní cestu, která vede střediskem.