Nedostatek vitamínu D v zimě

V lidském těle je vitamín D zodpovědný za více jak 200 důležitých procesů. Jeho přítomnost v těle v dostatečné míře pozitivně ovlivňuje stav kostí, svalů, zubů a zajišťuje odolnost imunitního systému. Nedostatek vitamínu D se tak projevuje celou řadou komplikací a podle nejnovějších výzkumů chybí čtyřem lidem z pěti.

Lidské tělo si dokáže s jeho absencí poradit tak, že si vyrobí svůj vlastní, aniž by bylo nutné upravovat dosavadně nastavený jídelníček. Hlavním zdrojem k zajištění jeho produkce se stává slunce, ale toho je právě v zimních měsících málo. Sluneční svit nedokáže v zimních a chladnějších jarních měsících pokrýt skutečnou potřebu a organismus se tak dostává do negativně působícího deficitu, který se pak stává příčinou mnohých zdravotních nepříjemností.

 

Nedostatek vitamínu D v zimním období

V zimním období se lidské tělo musí vypořádat s nedostatečným přísunem slunečního svitu a společně a s tím je vystaveno i menší možnosti si vitamín D vyrobit. Upravte jídelníček a zaměřte se na potraviny s jeho největším množstvím. Ovšem zde se objevuje další problém.

 

Potraviny bohaté na vitamín D

Potravin bohatých na vitamín D není mnoho. K nejvydatnějším zdrojům patří tučné mořské ryby, a ty zrovna nepatří k nejčastějším pokrmům české populace. Určité množství se nachází i v ostatním mase a v neposlední řadě i v syrových žloutcích a mléčných výrobcích. Procentuální zastoupení v těchto potravinách však zdaleka nestačí k pokrytí potřebného množství. Státní zdravotní ústav ČR oznámil, že více jak 99 % české populace si nedokáže dostatečné množství vitamínu D správnou skladbou jídelníčku zajistit a nachází se v soustavném deficitu.

V zimě trpí lidský organismus nedostatkem slunečního svitu.

 

Proč je nedostatek vitamínu D problém?

Problémy s deficitem vitamínu D netrápí jen obyvatele v České republice. V ohrožení jsou i lidé ze všech severských států jako třeba Finsko, Anglie, Norsko nebo Švédsko, kde se slunce po většinu roku skrývá za mračnou oponou a v zimních měsících téměř nevychází. Vitamín D v zimě se tak musí řešit jeho doplňováním skrze správnou stravu popřípadě kvalitní doplňky.

Jakmile organismus vystavíme dlouhodobému deficitu, objeví se celková únava vycházející z oslabeného svalstva. Společně s tím se o své slovo přihlásí přecitlivělost, snížená vytrvalost a s nespavostí nastoupí i zhoršená nálada. Ohroženou skupinou lidí se stávají především kardiaci a všichni, kteří trpí komplikacemi s krevním tlakem. Oslabený imunitní systém se pak stane vstupní branou k celé řadě dalších tradičních nemocí od nachlazení až po vážnější infekce. Nedostatek vitamínu se objevuje u zaměstnanců na úřadech, lidí pracujících v kancelářích, bankách. K absenci jsou nejvíce náchylní kojící ženy, lidé s tmavší pigmentací, vegetariáni, vegani a lidé s intolerancí na laktózu a alergií na mléko.

 

Vitamín D a jeho funkce v těle

Vitamin D především zajišťuje správné vstřebávání vápníku a fosforu v lidském těle. Je proto přímo nezbytný pro zachování zdravého stavu kostí, zubů a celého pohybového aparátu. Kromě této základní funkce je zodpovědný i za celou řadu dalších procesů a funkcí.

Zdravé kosti – pro tyto důvody je důležitý pro ženy po menopauze, seniory a sportovce se zvýšenou zátěží.

Pevné svaly – ohroženou skupinou lidí se tak stávají všichni se sníženou intenzitou pohybu. Jedná se o lidi v důchodu a po úrazech.

Zdravé zuby – vitamin zajišťuje zdravé zuby, jejich pevnost a sníženou náchylnost ke kazivosti.

Imunitní systém – vitamín v podobě D3 je pro imunitní systém aktivátorem. S oslabeným imunitním systémem se vystavujeme všem zdravotním komplikacím. S jejich propuknutím se pak celkem obtížně odhaluje skutečná příčina, která stojí za nedostatečným přísunem vitamínu D.

Buněčné dělení –  zajišťuje správný proces dělení buněk, které probíhá napříč celým naším tělem od narození. Je důležitý pro růst, regeneraci tkání a snížení rizika nádorového bujení.

Nedostatek vitamínu D se projevuje na celkové kondici.

 

Vitamin D v potravinách

Vitamín D v potravinách se sice objevuje, ale jen v omezeném množství. Na stole českých obyvatel se pak tato úzká skupina potravin takřka nenachází, proto je třeba přehodnotit své stravovací návyky a pokrmy k zajištění dostatečného příjmu vyhledávat. Zde vám předkládáme nejbohatší zdroje vitaminu D, které jsou na tuzemském trhu zcela běžně k dostání.

Losos – mezi obyvateli oblíbený a zároveň žádaný pokrm patří k nejcennějším zdrojům na světě. V jedné porci lososa chyceného ve volné přírodě je 247 % doporučené denní dávky. Losos z rybí farmy pak obsahuje 70 % doporučené denní dávky.

Tuňák z konzervy – dostupný pokrm je k sehnání v každém obchodě a navíc je pro svou jemnou chuť oblíbený napříč celým spektrem strávníků. Je snadno skladovatelný a připravený k okamžité konzumaci. Tuňák je navíc cenově dostupný a mnohonásobně levnější než čerstvá ryba. Obsahuje více než polovinu denní doporučené dávky, problémem se pak stává obsažená rtuť.

Doplňování vitamínu D je pro každého z nás důležitou úlohou.

Ve stravě hledejte vitamín D především v mořských rybách.