Nejčastější problémy ústní dutiny – jak se jim vyhnout?

Krásné a zdravé zuby jsou naší vizitkou, ne každý se jimi však může pochlubit. Mnozí z nás totiž podceňují prevenci a tak se dříve nebo později potýkají s mnoha problémy. Které patří mezi ty nejčastější a brání nám smát se podle libosti?

 

Krvácení dásní

Krvácení dásní trápí velkou část populace. Mnozí ho však podceňují a nevěnují mu dostatečnou pozornost. Přitom se jedná o varovný signál, který poukazuje na to, že je v ústní dutině něco v nepořádku. Obvykle upozorňuje na zánět dásní nebo na začínající parodontózu, která může vést až ke ztrátě zubů. Hlavní příčinou krvácení je špatná ústní hygiena. Při nesprávném čištění bývá nejvíce ohrožena oblast mezi zuby a dásněmi, kde vzniká plak. Ten je potřeba pečlivě, pravidelně a důsledně odstraňovat. Od věci rozhodně není ani návštěva dentální hygienistky, která pomůže jak se samotným čištěním, tak i s odstraněním zubního kamene. Do její ordinace zavítejte pravidelně dvakrát ročně.

 

Špatný dech

Špatný dech představuje citlivé téma, o kterém se příliš nemluví. A to navzdory tomu, že trápí mnoho lidí. Příčiny zápachu mohou být různé, nejčastěji za jeho vznikem stojí přemnožené bakterie nebo zubní kaz, který je výsledkem nesprávné ústní hygieny. K dokonalému čištění totiž nestačí jen kartáček na zuby, v koupelně by měly mít své čestné místo i další dentální pomůcky. Kromě zubní pasty se jedná například o ústní vodu, mezizubní a jednosvazkové kartáčky či zubní nitě.

 

Zubní kaz

K nejčastějším onemocněním patří zubní kaz, jen v Česku jich lékaři ročně ošetří okolo šesti milionů. Nevyhýbá se dospělým, ani malým dětem, zkušenosti s ním mají dokonce už i prvňáci. Na vině je obvykle zanedbaná ústní hygiena a také zvýšená konzumace potravin bohatých na cukr. Kromě sladkostí, jako jsou čokolády, lízátka či bonbony, ho v hojném množství najdeme také ve slazených nápojích a džusech. Snažte se proto jejich konzumaci jak u dětí, tak u sebe omezit na minimum, nebo se jich vzdejte úplně. Prospějete tak nejen vašemu chrupu, ale i celému vašemu tělu, kromě prázdných kalorií vám totiž nic nepřinesou. Tak, nedovolte jim připravit vás o úsměv!