NEMŮŽETE K MOŘI? VEZMĚTE DĚTI POD STAN!

Někdo nemá rád vedro, jiný dlouho cestu a někoho to u moře prostě nebaví. Přesto chcete dopřát dětem krásné prázdniny. Jak? Jeďte pod stan! Zážitek je to neporovnatelný s tím pod pevnou střechou. Možnosti jsou dnes už docela jiné, než si pamatujeme z našich dětských let. Abyste na nic nezapomněli, připravila společnost Regatta, britský výrobce outdoorového vybavení a oblečení, několik osvědčených tipů.

a1

SPRÁVNÉ OBLEČENÍ JE ZÁKLAD

V přírodě musíte počítat se vším – sluncem, větrem i deštěm. Vhodný výběr kvalitního oblečení vás ochrání před všemi nástrahami počasí. Připravte každému členovi rodiny vlastní tašku, ve které nesmějí chybět plavky a koupací potřeby, pokrývka na hlavu, gumačky, teplý pletený svetr, šortky, nepromokavá větrovka, kalhoty, trička a ponožky. Volte osvědčené značky, například tradičního britského výrobce Regatta. Gumové pantofle jsou neocenitelnou pomůckou do společných sprch. Do stanu nevstupujte v botech určených na ven, přibalte přezutí, aspoň teplé ponožky.

PRAVIDLA STANOVÁNÍ

Připravte si seznam oblečení pro každého člena rodiny, věcí na vaření, na spaní a zábavu. Při stanování platí dvě důležitá pravidla: první – vybrat si správný stan a druhé, rozložit ho dřív, než vyrazíte.

ATLIN 6

A jak stan postavit? Nejprve si vyberte místo, které se vám zdá vhodné. Lehněte si na něj jen tak, pořádně se natáhněte. Předejdete špatným sklonům, nerovnostem a hrbolům, které budete v noci proklínat. Všimněte si, jak jde slunce a pokud je to možné, snažte se, aby odpoledne byl váš stan ve stínu. Prohlédněte podklad, zda na něm nejsou mraveniště a zda nenese stopy po odtékání vody třeba po větším dešti. Nechcete mít přece ze stanu pozorovatelnu hmyzu ani ho používat jako přehradu. Vezměte si s sebou z domova cokoliv, čím můžete zatlouct kolíky. Jako naschvál nebude v okruhu kilometru jediný kámen.
Nespoléhejte na to, že předpověď nehlásí vítr a déšť. Stan vždycky dobře upevněte. Podle naší předchozí rady jste už doma trénovali, samotné rozložení stanu pro vás bude hračka.

Větší stany se samostatným prostorem na spaní a společenskou místností určenou na jídlo či hry jsou lepší volbou, když plánujete zůstat víc dní na jednom místě. V takovém případě volte stany, ve kterých můžete i stát.

a2