Není nad jarní úklid ložnice aneb proč se pustit do recyklace textilu

Úklidu v ložnici moc často nedáme, utřeme ledabyle prach, vyluxujeme podlahu, jednou za čas vyměníme ložní povlečení a tím veškeré naše úsilí končí. Jednou za čas je však třeba vzít úklid pěkně z gruntu. Na co byste neměli při jarním úklidu ložnice zapomenout, a jak díky této nepříliš oblíbené činnosti vykouzlit úsměv na tváři nejen sobě, ale i svému okolí?

 

Od postele po šatní skříň

Začněte postelí. Povlečení s prostěradlem vyperte, polštáře i přikrývky vyklepejte, pověste na sluníčko a dopřejte jim trochu čerstvého vzduchu. Z postele vytáhněte matraci a vysajte nakupený prach i nečistoty. Z polic odstrojte veškeré dekorace, utřete prach, následně vyluxujte a vytřete na mokro. Záclony, závěsy a další textilie sundejte, vyperte a vrhněte se na okna. Máte-li hotovo, na řadu přichází pro mnohé noční můra – očista šatní skříně. Proč noční můra? Často totiž přetéká zbytečnými a nevyužitými kousky nejen běžného oblečení, ale i například ložního povlečení. Seberte síly a pusťte se do toho!

 

Kam s nepotřebným oblečením?

Vytříděné věci nevyhazujte, ale vyperte a připravte k cestě za dalším dobrodružstvím. Jednoduchým, ekologickým a prospěšným řešením je vložit nepotřebné oblečení, boty, doplňky nebo i ložní prádlo do kontejnerů na textil. Radost tak můžete udělat širokému spektru neziskových organizací. V Praze a blízkém okolí provozuje oranžové kontejnery společnost POTEX. Ta prostřednictvím kontejnerů oblečení sbírá a následně třídí a připravuje na míru neziskovým organizacím dle jejich požadavků.

Nejen pro dobrý pocit

Každý z nás nosí jen přibližně 20% oblečení z obsahu svého šatníku. Tak proč nezrealizovat radikální jarní úklid ložnice a nepomoci svému okolí? Nositelné oblečení, boty, doplňky a jiné textilie darujte lidem v nouzi nebo bez domova. Oblečení, které již není v příliš dobrém stavu nebo aktuálně není v sezónnosti, pak předá prověřeným organizacím, které textil připraví pro další recyklaci. Pomocí recyklaci snižujeme odpad na skládkách, šetříme primární zdroje, a tedy i celkově naše okolí a životní prostředí. Tím, že vložíme nevyužité textilie do oranžových kontejnerů, nejen že chráníme naše životní prostředí, ale navíc pomůžeme těm, co si nové oblečení dovolit nemohou.