Neplatiči snižují výnos z nájemních bytů. Pojistěte se jako majitel proti rizikům

Podařilo se vám výhodně koupit nemovitost a nyní očekáváte, že budete pravidelně inkasovat měsíční nájemné. Jenže to není nikdy zadarmo – po úspěšné koupi nemovitosti začínají starosti s její správou. Aby byly vaše výnosy zajímavé, je potřeba, aby byl pronájem dlouhodobý a aby nájemníci platili včas. Jenže lidský faktor bývá zrádný a i přes uzavřenou smlouvu se některým problémům nevyhnete. Jak se chránit před notorickými dlužníky?

Investice do nemovitosti nekončí jejím nákupem. Po celou dobu vlastnictví se musíme o investiční byt starat, aby nám prosperoval. Představa o bezpracném přivýdělku záhy vezme za své, když poznáme, co správa nemovitosti skutečně obnáší.

„Výhodnou investicí se byt stává tehdy, je-li dlouhodobě a dobře pronajatý spolehlivým nájemníkům. Stačí ale narazit na problematické nájemníky a o zisk, který měl být přilepšením k vašemu zaměstnání, snadno přijdete. Každý výnos z investičního bytu je závislý na poměru mezi kupní cenou a výší měsíčního nájmu. Proto každý měsíc, kdy dojde k jeho výpadku či zpožděné úhradě, představuje velký problém,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Reality s dvacetiletou tradicí, která se specializuje na Prahu a Berounsko.

 

Šetřete čas i peníze

Kolik času budete muset správě bytu obětovat, se odhaduje jen těžko. Záleží to totiž na vašich nájemnících. Správa investičního bytu ale není jen starost o nájemníky. Spoustu věcí budete muset řešit pravidelně. Pokaždé, když se vám změní nájemník, vás čekají rekonstrukce, drobné opravy, přepisy záloh a energií. A to není vše. Čas budete muset věnovat také platbě daní, poplatků a řešení každodenních drobností, kvůli kterým vám budou nájemníci volat. Pokud nemáte investiční byty jako práci na plný úvazek, ale chcete mít i volný čas, svěřte správu bytu profesionálům. Dobrý správce totiž dokáže profesionálně řídit nájemní vztah, hledat a měnit nájemníky i efektivně řešit běžnou údržbu a administrativu.

„Pro všechny, kteří chtějí inkasovat pravidelný nájem každý měsíc a o nic se nestarat, existuje naše služba Správa pronájmu tržních bytů, domů a nebytových prostor. Je také ideální pro majitele, kteří si byt koupili na hypotéku a nechtějí se dostat do problémů, když zrovna byt není obsazen nájemníkem nebo nájemník neplatí,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní kancelář Domov Reality, která tuto službu poskytuje už od roku 2000. „Nemusíte se zabývat žádnými problémy s nemovitostí, nájemcem ani platbami. Díky tomu se můžete naplno věnovat svým pracovním povinnostem nebo koníčkům a nemusíte mít starosti o svou nemovitost. Proto správu nemovitostí využívá nejen česká, ale velmi často i zahraniční klientela,“ doplňuje Kindl.

A co všechno správa nemovitostí zahrnuje? „Klientům často pomáháme s určením tržní ceny, za kterou nemovitost výhodně pronajmout. Postaráme se o nalezení vhodného nájemce, přípravu a podpis právních dokumentů, zajištění převodu služeb a médií, předání bytu spolu se seznamem vybavení, kontrolu včasného placení nájemného včetně upomínek a roční vyúčtování energií a služeb,“ uzavírá Jakub Kindl z Domov Reality.