Prodej nemovitosti bezpečně a bez rizik

Přestože na trhu s realitními službami působí celá řada realitních expertů, vybrat si mezi nimi není v Česku vůbec lehké. V současnosti neexistuje žádná legislativa, která by regulovala makléřskou činnost. Jde o živnost volnou, k jejímuž vykonávání nepotřebujete žádné vzdělání ani zkušenosti z oboru. Může ji provozovat doslova kdokoli. Na druhou stranu, pustit se do prodeje realit svépomocí také není ideální řešení.

Určit prodejní cenu nemovitosti, abyste ji mohli prodat za co nejvyšší cenu, je velmi složité s ohledem na to, že do cenotvorby vstupuje celá řada faktorů a ceny se na realitním trhu neustále vyvíjejí. Experimenty se v tomto případě příliš nevyplácejí. Právě na kvalifikovaném odhadu ceny nejvíce záleží, jak rychle, výhodně a bezpečně svou nemovitost prodáte. Vybrat si realitního poradce se zprvu může zdát jako banální mezikrok, ve skutečnosti je to však zásadní předpoklad pro úspěšný prodej.

„Laické pravidlo nadsadit cenu vysoko a počkat, jak se bude poptávka vyvíjet, není v tomto byznysu zrovna nejšťastnější. Kupující jsou velmi vnímaví a budete vypadat jako amatéři, pokud budete muset jít s cenou opakovaně dolů. Je potřeba hned na začátku celé transakce nacenit nemovitost profesionálně s ohledem na všechna cenotvorná kritéria, a být schopen si stanovenou cenu obhájit,“ radí Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kancelář Domov Reality, která se specializuje na oblast hlavního města Prahy, Berouna a střední Čechy.

 

Zvučné jméno není zárukou kvality

I když makléřská činnost značně utrpěla tím, že se v oboru pohybují fušéři a podvodníci, stále ještě existují profesionální společnosti, které vám budou při prodeji nemovitosti spolehlivými partnery. Vybírejte si společnosti s dlouhou tradicí na trhu a bohatým know-how, za které více než masivní reklama mluví pozitivní zkušenosti spokojených klientů.

Pokud máte vytipovaný region či kraj, kde byste chtěli žít, obraťte se raději na lokální realitní odborníky, kteří velmi dobře znají situaci na místním trhu. „Jsme rodinná firma, která si zakládá nejen na osobním přístupu ke klientům, ale také na perfektní znalosti lokality Berounska, kde také sami bydlíme. Naši certifikovaný makléři vám pomohou s prodejem vaší nemovitosti s ohledem na rychlé vyřízení k vaší spokojenosti. Zabezpečíme profesionální prezentaci nemovitosti prostřednictvím videoprohlídky či profesionálních fotografií a půdorysů. Máme přístup k více než padesáti serverům, prezentujeme také na našem webu či Facebooku,“ doplňuje Jakub Kindl z Domov Reality.

 

Dbejte na smluvní krytí

Mějte na paměti, že když prodáváte nemovitost, prodáváte majetek, který má ve vaší rodině zřejmě největší hodnotu. Obezřetnost je tedy na místě. „Smlouvy stažené z internetu, právník, který se nespecializuje na nemovitostní právo, neznalost množství detailů při převodu peněz i nemovitosti… to vše je hazard s vašimi penězi. Z praxe jsou známy případy, kdy prodávající neměl ani peníze, ani nemovitost a vše se řešilo soudními tahanicemi. Vyhledejte proto odborníka, za kterého mluví výsledky a spokojení klienti. Sjednejte si schůzku na 30 minut, ať vám prozradí, co dnes znamená úspěšně prodat nemovitost. Zjistěte si nejdříve vše potřebné a pak se správně rozhodněte,“ uzavírá Jakub Kindl.