Nepodceňte bolesti kloubů, může jít o artrózu

Klouby dokážou člověka hodně potrápit. Pokud patříte mezi lidi, který již někdy trpěli bolestí kolen či ramen, ví své. Tato bolest vzniká z mnoha příčin, jednou z nich může být i degenerativní onemocnění artróza.

 

Vznik bolesti

Bolest při artróze vzniká v kloubním obalu nebo v kosti pod chrupavkou, která je kvůli poškozená. Kvůli tomu vzniká nejen bolest, ale také snížená pohyblivost nebo otok kloubů, zejména pak kyčlí, ramen a kolen.

Postižený kloub pak nemá takovou nosnost jako ten zdravý a bolest by vám měla naznačit, že byste ho neměli přetěžovat. Bolest je totiž takovou ochranou a varováním před dalším poškozením a přetěžováním.

 

Nepodceňujte potíže

Lidé nemusejí věnovat přílišnou pozornost svým zdravým kloubům, pokud tedy vrcholově nesportují. Avšak v případě, že se vám tyto potíže objeví, rozhodně je nepodceňujte a řešte bolest zavčasu.

 

Diagnostika artrózy

V případě, že vám byla diagnostikována artróza, doporučují se různá speciální cvičení a posilování svalů kolem kloubů. Pokud trpíte tímto onemocněním, měli byste omezit zátěž, zejména pokud se jedná o nosné klouby.

 

Léčba artrózy

Artróza se neléčí lehce. V podstatě se toto onemocnění úplně vyléčit nedá, spíše jen zpomalit. Důležitou roli zde hraje pokročilost procesu a obtíže. V počátečním a středním stupni artrózy se doporučují léky zpomalující degenerativní procesy.

 

Artroskopie

V případě, že trpíte bolestí kolenního či ramenního kloubu, může se tento problém vyřešit pomocí moderní šetrné metody zvané artroskopie, která slouží jak k vyšetření, tak i k terapeutickým zákrokům.

Artroskopie ramene nebo kolene patří k poměrně banálním zákrokům, přesto se však provádí na operačním sále a ve sterilním prostředí. Během tohoto zákroku je pacient v polosedě nebo na boku. Při operaci se nejčastěji používá celková anestézie. Výkon pak zahajuje lékař zhruba centimetrovým řezem v kůži, do kterého následně zavede endoskop a díky kterému vyšetří tkáně uvnitř či v okolí kloubu.

Během tohoto vyšetření lékař získá takové informace o stavu kloubu, které nelze zjistit jinou vyšetřovací metodou, jako je rentgen či CT. Kromě vyšetření může lékař rovnou přistoupit k ošetření poškozených struktur.

 

Změňte svůj životní styl

O artróze neboli lidově řečeno revma lze hovořit jako o civilizační chorobě, na jejímž vzniku se podílí především životní styl (např. nezdravá strava, nedostatek pohybu, obezita atd.), dále nadměrné zatěžování kloubů (např. při těžké fyzické práci, vrcholovým sportu), cukrovka, dědičnost, zranění, záněty, špatné držení těla, neschopnost regenerace organismu atd.

Proto se na základě prevence doporučuje udržovat si optimální váhu, pravidelně cvičit kvůli posílení svalů a stabilizaci kloubů, vhodně se stravovat a nepodceňovat léčení běžných zranění.