Ochrana zraku v létě – na co si dávat pozor?

Léto už pomalu, ale jistě klepe na dveře.  A i když ho většina z nás letos nestráví na dovolené v zahraničí někde u moře, ale zůstane doma v tuzemsku, rozhodně to neznamená, že bychom si mohli dovolit podcenit ochranu našeho zraku. Vždyť i v našich zeměpisných šířkách má slunce velkou sílu, kterou není radno podceňovat.

 

Kvalitní sluneční brýle

Intenzita slunečních paprsků je v létě na svém maximu, bez dostatečné ochrany vašeho zraku si tak koledujete nejen o nepříjemný zánět spojivek, ale i o daleko závažnější onemocnění očí. Nevycházejte proto z domu bez kvalitních slunečních brýlí s patřičnými UV filtry. Seženete je v optice, která disponuje nejen kvalifikovaným personálem, ale i bohatým sortimentem jak dioptrických brýlí, tak těch slunečních. Vybírat můžete kousky od světoznámých a osvědčených značek, třeba sluneční brýle Ray Ban, Prada, Oakley nebo Vogue. S těmito ikonami budete nejen náležitě chránění, ale navíc i neuvěřitelně styloví.

 

Nepřítel jménem klimatizace

Moderní doba je doba klimatizovaná, šikovný vynález nám ochlazuje vzduch v autě, v kanceláři i doma. Léto bez ní si tak mnozí z nás už ani neumí představit. Avšak i ona má svá podstatná negativa, pojí se s ní totiž celá řada zdravotních rizik, která bychom rozhodně neměli podceňovat. Například vysušuje oči, což může vést ke vzniku syndromu suchého oka, u citlivějších jedinců pak vyvolává zarudnutí a slzení. Aby se tyto problémy minimalizovaly, mějte vždy po ruce tzv. umělé slzy, které vám přinesou okamžitou úlevu. Seženete je volně v lékárně a užívat se dají i preventivně.

 

Průběžná péče

Očím musíte věnovat péči celoročně, nejen v létě. Samozřejmostí by měla být pravidelná preventivní prohlídka, která pomůže odhalit oční vady hned v zárodku a může tak zabránit trvalému poškození zraku. To však není jediné, co pro zdraví svých očí můžete udělat. Prospěje jim také zdravá strava plná vitamínů, antioxidantů, omega-3 mastných kyselin a dalších prospěšných látek a vhodný pitný režim, který navíc zatočí i s kruhy pod očima. Tak starejte se o to nejcennější, co máte – ať pak už není pozdě!