Do obchodování se můžete pustit i bez zkušeností. Nyní je na to nejvhodnější doba!

Zajímá vás svět obchodování a investování na finančních trzích, ale ještě nikdy jste se neodhodlali pustit se do toho po hlavě? Možná máte pocit, že nemáte dostatek znalostí. Možná si nejste jistí tím, jak moc jste ochotní riskovat. Pokud však do tohoto světa nevstoupíte, na tyto otázky nikdy nenajdete odpověď. A podle odborníků je na to nyní nejvhodnější doba.

Přestože se totiž na první pohled zdá, že se celá situace kolem pandemie koronaviru uklidňuje, trhy ještě nejsou zdaleka tak stabilní, a již několik týdnů panuje ve světě financí chaos. To láká do obchodování i úplné nováčky. „Nastalou situaci může někdo vnímat jako komplikovanou a hodnou jen zkušených obchodníků. Opak je ale pravdou. Uplynulé události a chování trhů v posledních týdnech a měsících nabralo vyšší obrátky, a je tak nyní velkým tématem ve společnosti a v médiích,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.

Ten zároveň dodává, že to jsou právě média a zmínky v nich o historických pohybech, které přitahují nováčky k obchodování. „Aktuální pohyby na trzích jsou nevídané a trh má nulové zkušenosti s takto rychlým zastavením ekonomiky. Navíc nemáme ani žádný jasný výhled a nedokážeme zcela predikovat, jak bude situace vypadat v následujících týdnech. Je před námi spousta neznámých a vysoká volatilita tu nějakou dobu pravděpodobně zůstane. Hlavní podstata aktuálních výprodejů je však pro většinu obchodníků daleko lépe uchopitelná, a ti tak mají jedinečnou šanci nasbírat zkušenosti.“

A jak by měli zájemci o vstup do světa obchodování či investic postupovat? Dle Jaroslava Brychty je vhodné do obchodování jít jen s takovým kapitálem, který jste ochotni ztratit. „Tržní propady jsou reálnou hrozbou, proto doporučuji začít zlehka. Lidé by se měli zaměřit jen na několik instrumentů a najít si takový styl obchodování či investování, který pro ně bude příjemný. Důležité je také ochod nevnímat jako investici s okamžitou návratností a nezbytnou součástí je i umět přiznat ztrátu. I obchodování by zároveň mělo mít nějaký režim a pokud se do něj někdo pustí, je dobré se analýzám a samotnému obchodování věnovat s určitou pravidelností.“

A přestože mohou klienti XTB počítat s pravidelnou informační podporou a mají k ruce zkušené odborníky, vzdělávat se mohou i sami díky XTB Akademii. „Naše XTB Akademie je určená pro všechny, kteří chtějí zjistit, co potřebuje nejen začínající obchodník. Díky ní se naučíte základní pojmy, jak se orientovat v grafech, jakou obchodní platformu zvolit a které nástroje používat. Také se dozvíte informace o obchodních strategiích a to, jak vlastně být v tradingu úspěšní. Pořádáme také online webináře a pravidelně děláme live trading akcií, který je přístupný pro všechny zdarma,“ říká Brychta.

XTB svým klientům také umožňuje využívat dvě inovativní světové platformy, a to xStation 5 a MT4. „Nováčkům v tradingu bych jednoznačně doporučil platformu xStation 5, která má jednoduchý a intuitivní design a je možné si ji stáhnout i jako mobilní aplikaci, což umožňuje obchodovat kdykoli a kdekoli. Tato platforma také zahrnuje CFD na Forex, kryptoměny, akciové indexy, komodity, akcie a ETF z celého světa, a tak mají klienti na výběr z obrovského množství instrumentů,“ uzavírá Jaroslav Brychta za společnost XTB.