Online půjčky nemusí být vždy nevýhodné, je k nim však třeba přistupovat zodpovědně

Možnost půjčit si peníze online využívá čím dál tím více lidí. Přesto má však většina z nich ke krátkodobým online půjčkám nedůvěru. Na co si dát pozor a jaká kritéria je potřeba před tímto rozhodnutím zvážit?

Ještě, než se rozhodnete uzavřít smlouvu o úvěru, je třeba si tento úkon řádně promyslet. Potřebujete peníze, které si hodláte půjčit, opravdu nutně? Nejde jen náhodou o aktuální rozmar? Nešlo by půl roku vyčkat a peníze ušetřit?

Rozhodnete-li se, že je půjčka jediným rozumným řešením, nikdy nepřijímejte první nabídku, na kterou narazíte. V dnešní době jsou totiž online půjčky doslova na každém kroku, a přestože spotřebitelský zákon omezuje pochybné poskytovatelé půjček a lichváře, stále se může stát, že lehce narazíte na ne úplně výhodnou nabídku. Prostudujte si tedy, několik bankovních i nebankovních poskytovatelů a srovnejte jednotlivé podmínky. Hledět byste měli zejména na RPSN, úrok a další poplatky. Společnost, u které si úvěr sjednáte, může mít však i další skryté podmínky. Reputaci daného poskytovatele a zkušenost ostatních klientů si taktéž prostudujte na internetu.

Před uzavřením smlouvy byste zároveň měli znát veškeré termíny, které jsou v ní obsaženy. Jak už bylo uvedeno, zajímat by vás měl hlavně termín RPSN. Tato zkratka znamená roční procentní sazbu nákladů, což je vlastně souhrn všech poplatků a jiných nákladů, které musí dlužník zaplatit tomu, kdo mu půjčil. Úrok je oproti tomu částka, která vyjadřuje cenu vypůjčených peněz. Nejsou v něm zahrnuty další poplatky za půjčku, například za uzavření smlouvy či další poplatky. Úroková sazba je pak vyjádřena v procentech za rok. Čtěte však všechny části smlouvy, zejména také odstavec o předčasném splacení a o sankcích v případě pozdního splácení.

 

U koho si půjčit?

Právě díky některým nebankovním poskytovatelům úvěrům a lichvářům mají lidé k online půjčkám nedůvěru. Ne všichni poskytovatelé online půjček jsou však nekalí. Vstříc svým klientům vychází například Ferratum Bank, která je považována za průkopníka tohoto oboru. Ferratum Bank nabízí několik druhů půjček, přičemž nejoblíbenější je krátkodobá půjčka do 20.000,- s dobou splacení od 7 do 45 dnů. Půjčku je zároveň možné prodloužit až o 60 dnů a pokud si půjčíte 9.000 na dobu 30 dnů, máte první půjčku zdarma.

Online žádost zabere jen několik málo minut, rozhodnutí o schválení půjčky se poté dozvíte o pár sekund později a do druhého dne máte peníze na účtu. Jedná se tak o jednoduchý a bezrizikový způsob, jak si dopomoci ve chvílích, kdy potřebujete malou finanční injekci.