Pitný režim – nepodceňujte ho ani v zimě!

O pitném režimu se mluví hlavně v létě. Jeho dodržování je však důležité v průběhu celého roku, tedy i teď v zimě, kdy se méně potíme a žízeň tolik nepociťujeme.

 

Bez vody to nejde

Až 80% lidského organismu tvoří voda, což jen dokazuje, jak je pro jeho fungování nezbytná. Máte-li jí nedostatek, podepíše se to na vašem zdraví, vzhledu i postavě – potýkat se budete s bolestí hlavy, nesoustředěností, trápit vás budou kruhy pod očima, suchá pokožka i nehezká celulitida. Méně odolní budete i vůči bacilům, protože se z těla nemohou vyplavovat toxiny, snadno vás tak skolí kdejaké nachlazení. Nedodržování pitného režimu může být také příčinou toho, že se vám nedaří zhubnout. Tělo si totiž vodu uchovává do zásoby a právě její zadržování vede k nadváze.

 

Co pít?

Denně bychom měli vypít dva až tři litry tekutin. Ideální je obyčejná, čistá voda bez chemických úprav, sáhnout ale můžete i po kvalitních sypaných čajích. Nejlepší službu vám prokážou ovocné a zelené čaje. K navýšení pitného režimu dobře poslouží i polévky, které teď v zimě navíc krásně zahřejí. Většina z nás se ale pořádně odbývá, pokud jde o pitný režim. Obzvlášť ráno, kdy nic nestíháme, a na nic není čas, sotva zvládneme zapnout kávovar a ve spěchu do sebe hodit hrnek kávy. Což jsou mnohdy jediné tekutiny, které za celé dopoledne vypijeme. Kofeinové nápoje však dehydratují, není tedy divu, že se pak necítíme zrovna nejlépe.

 

Čemu se vyhnout?

Vyhýbat byste se naopak měli slazeným nápojům, které zvyšují pocit žizně a navíc zanechávají stopy na vaší linii v podobě nadbytečných kilogramů. Vhodné nejsou ani bublinkové nápoje, které mohou vyvolat nadýmání či průjem. Opatrní buďte i u minerálních vod s vysokým obsahem minerálních látek, musíte je střídat nebo ředit vodou, jinak si zaděláváte na vysoký tlak či ledvinové kameny. Na pozoru je třeba mít se také před alkoholem. Nejen, že do sebe dostanete jen prázdné kalorie a spoustu cukru, ale vaše tělo zahřeje jen zdánlivě. Alkohol totiž rozšiřuje cévy a vy tak snadněji prochladnete. Místo punče, grogu či svařeného vína dejte proto raději přednost konvičce s horkým čajem, který vás zahřeje na duši i na těle!