nakup_on_line_zdroj_foto_APEK

Opakované chyby v doručování balíků potvrzují i obchodníci

Zákazníci internetových obchodů jsou nespokojeni s kvalitou služeb České pošty. Poukazují zejména na opakovanou negativní zkušenost s doručováním balíků. Že jde skutečně o problém, potvrzuje i nadpoloviční většina obchodníků.

 

 

Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace pro elektronickou komerci (APEK) provedeného mezi prodejci.

Zákazník je doma. Pro poštu přesto nezastižen

Pracovníci pošty v řadě případů nedoručí zboží k osobnímu převzetí. Namísto zazvonění automaticky vhodí do schránky oznámení o uložení zásilky. Ačkoli jsou zákazníci doma, pro balík si nakonec musí dojít na poštu sami. Jak ukazují výsledky průzkumu, tuto opakovanou negativní zkušenost zákazníků s doručováním balíků potvrzuje 60 % obchodníků. Někteří prodejci evidují až 10 % svěřených zásilek, které není Česká pošta schopna spotřebitelům doručit. Podle Jana Vetyšky, výkonného ředitele APEK, je důvod vždy stejný. „I přesto, že je zákazník doma a může si balík osobně převzít, poštovní doručovatelka mu automaticky vhodí do schránky oznámenku, aby si balík vyzvedl na poště, protože nebyl k zastižení. Doručovatelka nezazvoní a vůbec se nezdržuje zjišťováním, zda je zákazník doma.“

 

nakup_on_line_zdroj_foto_APEK

 

Lidé musí na poštu pro balík sami

Na zmíněné praktiky České pošty si stěžují internetoví obchodníci celoročně. Výjimečnou negativní zkušenost s doručováním zásilek má 24 % z nich, žádnou stížnost nehlásí jen 16 % prodejců. Obchodníci poukazují i na skutečnost, že poštovní pracovníci mnohdy ani nenaloží zásilku do auta. Místo toho rovnou pošlou po listovní doručovatelce oznámenku, že zákazník nebyl zastižen. „Jsem však přesvědčen, že se ve všech uvedených případech nejedná o systémovou chybu nebo úmysl České pošty jako organizace. Spíš jde o chyby jednotlivců, kteří si chtějí zjednodušit práci,“ myslí si Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Obchodníci dělají práci za poštu

Trhliny v kvalitě zásilkové služby České pošty dělají internetovým obchodníkům starosti ještě v jednom ohledu. Jsou totiž denně nuceni kontrolovat na internetových stránkách přepravce funkci „sledování zásilek“. Sami pak musí upozorňovat zákazníky e-mailem nebo telefonicky, že jim leží balík na poště, což souvisí s dalším nešvarem. „Pracovníci pošty totiž lidem pokaždé nevhodí do schránky oznámení o uložení zásilky. Zákazníci si tak ve stanovené lhůtě balík nepřevezmou a Česká pošta jej odešle obchodníkovi zpátky. Vrácenou zásilku tak musí prodejce posílat zákazníkovi znovu, navíc na vlastní náklady a v některých případech dokonce opakovaně,“ objasňuje Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Česká pošta je nejvýznamnějším tuzemským přepravcem, kterého následují PPL a Top Trans. Většina obchodníků nabízí kombinaci dopravy Českou poštou a některým dalším dopravcem či vlastní dopravou.

 

www.apek.cz