Pásový opar a jeho léčba

Pásový opar je v odborném lékařském slovníku označován také jako Herpes zoster. Jedná se o poměrně závažné kožní onemocnění, které se může objevit v kterémkoliv věku. Pásový opar je onemocnění infekční, takže je možné mu i předcházet. Jak se tedy pásový opar projevuje, jak se léčí a jak se proti němu můžete bránit?

 

 

Riziko vzniku téměř u každého

Na původci pásového oparu je zvláštní to, že ho máme v těle, pásový opar je totiž vyvoláván virem virus varicella. Tento vir má v těle každý, kdo prodělal neštovice. Nikdo tedy není 100% před vznikem pásového oparu chráněn. Vir přetrvává v nervových buňkách a když dostane podnět, projeví se.

 

Proč vzniká pásový opar?

Pásový opar je záludný i v tom, že se může objevit poměrně nečekaně. Může ho totiž vyvolat celá řada podnětů. Pásový opar může být vyvolán oslabením imunity, dále také dlouhodobým stresem, velkým šokem nebo třeba úrazem. Pokud se tedy těmto rizikovým faktorům vyvarujete, dost tím snížíte riziko výskytu pásového oparu.

 

Projevy pásového oparu

Pásový opar má poměrně jasné projevy. Jeho hlavním znakem jsou ohraničené puchýřky. Nebezpečné je to, že se mohou objevit na kterékoliv části těla. Nejčastěji se puchýřky objevují na zádech nebo na bocích. Místo, kde jsou puchýřky, poměrně silně bolí. Pásový opar může doprovázet také zvýšená únava, bolest hlavy a horečka.

 

Léčba pásového oparu

Pásový opar vždy musí být léčen antibiotiky. Během léčby se také často podávají léky na tlumení bolesti a horečky. Léčba také vyžaduje klidový režim.

 

Více se o pásovém oparu ale i jiných onemocněních dozvíte na www.cs.medixa.org

Medixa je internetový portál, kde najdete nezávislé a ověřené informace ze světa medicíny a lidského zdraví.