Zánět močových cest – příčiny, příznaky a léčba

Zánět močových cest je dost časté onemocnění postihující hlavně ženy. I když se dá poměrně snadno léčit, mnoho žen příznaky zánětu přehlíží a tak si koleduje o vážné problémy. Pokud do této skupiny patříte, rychle své chování změňte. Přinášíme vám základní informace o zánětu močových cest, jeho projevech i způsobu léčby.

 

 

Vznik zánětu močových cest

Nepříjemný zánět močových cest je v drtivé většině případů způsoben bakterií Escherichia coli. Tato bakterie se běžně nachází ve střevech, kde zajišťuje, aby nebyla střeva napadena nebezpečnými bakteriemi. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se Escherichia coli dostane právě do močového ústrojí. Zde způsobí nepříjemný zánět, který je nutné léčit. Zánět a přenos bakterie je nejčastěji způsoben nedostatečnou intimní hygienou, dále také častým zadržováním močení, nedostatečným příjmem tekutin a na vině mohou být i vrozené vady.

 

Příznaky zánětu močových cest

Zánět se většinou projeví rychle a bez varování. Mezi projevy patří nepříjemná bolest v podbřišku, krev v moči, pálivá a řezavá bolest při močení, dále také zvýšená teplota nebo i bolest zad. Zánět se můžete projevit i nepříjemně zapáchajícím výtokem.

 

Léčba zánětu močových cest

Pokud podobné příznaky pozorujete, rozhodně je nepodceňujte a navštivte vašeho lékaře. Pokud je zánět odhalen včas, není jeho léčba složitá. Během léčby budete užívat antibiotika, doporučován je také klidový režim a zvýšený příjem tekutin. Vhodné je zejména pití urologických čajů. Lékaři také doporučují konzumaci brusinek.

 

Zánět močových cest musí být vždy vyléčen. Pokud tomu tak není, zánět se může vracet a dokonce může vést i k neplodnosti. Více informací o zánětu močových cest ale i dalších onemocněních najdete na www.cs.medixa.org