Plánujete stavbu domu – zvolte chytré vytápění

Při stavbě domu byste měli myslet nejen na jeho velikost a rozvržení místností, ale také na vytápění domácnosti. Při nevhodně zvolené metodě jsou náklady na provoz domu opravdu vysoké. I z tohoto důvodu volí čím dál více domácností ekologické a levné vytápění.

 

Ušetřit, kde se dá

Kdo by dnes nechtěl ušetřit peníze? A právě nejvíce financí nám uniká v nevhodném způsobu vytápění. Pokud chcete viditelně ušetřit a ulevit tak rodinnému rozpočtu, tak se zaměřte na ekopaliva, které se zároveň řadí mezi obnovitelné zdroje. Mezi ně patří hlavně dřevěné brikety a také smrkové pelety. Výhodou tohoto způsobu vytápění je také jeho šetrnost k životnímu prostředí.

Jak vznikají dřevěné brikety

Dřevěné bukové nebo dubové brikety vznikají ekologickou recyklací. Vyrábí se z odpadního materiálu při zpracování a úpravě dřeva. Používají se například suché piliny, mnohdy také dřevěné třísky, úlomky a dřevěné odřezky. Poté pomocí vysokého tlaku při lisování vznikne pevná hmota, kterou jsou právě zmíněné dřevěné brikety.

 

Jakou mají brikety výhřevnost

Při volbě ideálním vytápění je na místě otázka, jaký druh paliva je nejvhodnější pro největší a nejdéle trvající výhřevnost. Mezi nejvhodnější ekopaliva patří dřevěné brikety, které dokážou dům vyhřát velmi rychle a teplo také dlouho udržet. Dřevěné brikety se dají používat v kotlích na dřevo a také na uhlí. Jsou vhodné pro krby a kamna s krbovou vložkou.

Skladování briket

Brikety by se měly skladovat v suchém, uzavřeném prostoru, bez vody a vlhkosti. Velkou výhodou skladování briket je eliminace nepořádku a prachu, který vzniká při skladování dřeva. Vhodným místem tak může být sklep, zahradní kůlna, nebo zahradní domek, do kterého se nedostane voda a v zimě ani sníh.

Jak briketami topit

Velkou výhodou je, že při použití těchto ekopaliv se nemusíte trápit nekonečným sekáním, skládáním a rovnáním dřeva. Zároveň nemusíte tvořit třísky k rozdělání ohně a jednoduše vám postačí, když brikety vložíte do kotle nebo do krbu, zapálíte a po nějaké době hoření necháte žhnout a teplo dál rozvádět krbem nebo kamny do celé domácnosti.

 

Výhody ekologického vytápění

Velkou výhodou je, že brikety po sobě zanechávají minimum popelu, který je navíc z ekologických a zdraví nezávadných surovin a není tak problém použít tento popel následně jako hnojivo do zahrady.