Nápady pro snadné lepení

Lepit se dá úplně cokoliv, jen musíte vědět jak k této činnosti přistupovat. Při rekonstrukci domu, chaty nebo vaší chalupy nebo jen při každodenních malých opravách jsou ta správná lepidla neocenitelným pomocníkem. Připravili jsme pár nápadů, které se vám při lepení mohou hodit.

Jak lepidlo vybrat? Lepidlo vždy vybíráme podle toho, co chcete lepit, jaký materiál a za jakých podmínek, tj. například zda má lepidlo snášet venkovní prostředí a také vlhkost.

Lepidlo nanášejte vždy na úplně čisté plochy. Před lepením vždy pečlivě plochy očistěte, zbavte je veškerého prachu a zároveň odmastěte. Lepidlo na zaprášeném a mastném podkladu totiž nedrží.

Jak lepit na zeď nebo na zcela svislou plochu? Lepení na svislou plochu bývá opravdu velmi složité. Často lepená věc sklouzává dolů z lepeného podkladu. Proto je nutné vybírat lepidlo, které má navýšenou tzv. okamžitou přilnavost. Příkladem je úplná novinka PATTEX ONE FOR ALL HIGH TACK. Snadno s ním nalepíte obložení stěny, či zrcadlo, nebo věšáky na vaše ručníky. Díky extrémně vysoké okamžité přilnavosti, lepený předmět přilne ke stěně a nesjíždí. Zkrátk drží tam, kam lepidlo aplikujete.

Jakým způsobem nanášet kvalitní montážní lepidlo? Montážní lepidla je možné nanášet v jednotlivých bodech, nebo jako svislou nebo vodorovnou „housenku“. Nanášení v bodech se lépe hodí pro malé plochy, housenka nebo pruhy pro větší. Při lepení v místech, kde by se mohla držet případná vlhkost, je vhodné nanášet lepidlo jen svisle, aby případná voda mohla snáze odtékat.

Lepit můžete i ve zcela vlhkém prostředí. Některá lepidla nám umožňují lepit i ve zcela vlhkém prostředí. Například řada nových lepidel zvaných PATTEX ONE FOR ALL umí lepit i ve vlhkém prostředí, a proto je ideální i pro lepení věcí okolo domu, bazénu i na zahradě.

Jak si poradit s lepením na nerovnou zeď nebo podlahu? Když je plocha trochu nerovná, což ve starých domech nebo na chatách bývá, je nutné volit materiály, které dokážou povrch dokonale kopírovat. Například začišťovací lištu nalepíme lepidlem, které má velkou počáteční přilnavost, jako je kupříkladu PATTEX ONE FOR ALL HIGH TACK a lišta vám bude držet na místě a nikam neodskočí.

Nezapomínejte na to, jaké materiály lepíte? V případě, že nechcete doma vlastnit větší obrovské množství lepidel, protože často děláte jen menší opravy a nechcete řešit materiály, které lepíte, je dobré volit co nejuniverzálnější lepidlo, které dobře lepí většinu materiálů, např. jako PATTEX ONE FOR ALL UNIVERSAL.

Jak dlouho po nalepení musíte vyčkávat? Aby montážní lepidla dosáhla skutečné finální pevnosti, doporučuje většina značkových výrobců čekat minimálně 24 hodin od nalepení. Ovšem existují i výjimky. Novinka PATTEX ONE FOR ALL EXPRESS umožňuje s nalepenou věcí manipulovat již po uplynutí 20 minut od nalepení (v závislosti na materiálech) a plné zatížení je možné již po 3 hodinách.

Lze již jednou lepenou věc následně odlepit? Montážní lepidla se vyznačují opravdu nadměrnou lepicí silou a pevností, proto, když po čase chcete nalepenou věc sundat, použijte kupříkladu vyřezávací strunu.

www.pattex.cz